Komosa ryżowa czarna 1kg - MIGOgroup
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Komosa ryżowa czarna co to jest?
Komosa ryżowa (inna nazwa to quinoa) należy do grona tzw. pseudo zbóż. Oznacza to, że nie jest ona typowym zbożem, ale je przypomina ze względu na swój wygląd oraz sposób zastosowania, w tym posiada wysoką zawartość skrobi. Za czasów Inków była ona podstawą wyżywienia, była także czczona jako roślina błogosławiona. W Polsce nie jest ona uprawiana, ze względu na zbyt krótki okres wegetacji. Jest to roślina jednoroczna. Występuje w kilku odmianach: dolinowa, górska, solniskowa, poziomu morza (występuje w Chile), subtropikalna. Obecnie w sklepach możemy spotkać komosę ryżową białą, czerwoną i czarną.
Zastosowanie czarnej komosy ryżowej w kuchni
Czarna komosa ryżowa wyróżnia się delikatnym, lekko orzechowym smakiem. Czarna odmiana jest jednak bardziej intensywna i chrupiąca od najbardziej popularnej białej komosy ryżowej. Saponiny zawarte w komosie ryżowej odpowiadają za lekki smak goryczki, dlatego przed przygotowaniem i gotowaniem komosy należy ją dokładnie wypłukać. Czarną odmianę komosy wykorzystuje się jako alternatywę pozostałych odmian komosy. Bardzo dobrym pomysłem jest zmieszanie trzech odmian komosy. Mieszamy w dowolnej proporcji komosę ryżową białą i czarną i gotujemy do miękkości. Taki gotowy miks świetnie komponuje się kolorystycznie a do tego smakuje doskonale.
Komosa ryżowa czarna jak gotować?
Czarną odmianę komosy gotujemy podobnie do bardziej popularnej białej odmiany. Przygotowanie wszystkich trzech rodzajów nie jest trudne. Przed zagotowaniem komosy zaleca się dokładnie przepłukanie sypkiej komosy pod bieżącą zimną wodą. Takie działanie pozwoli pozbyć się delikatnej goryczki, dzięki temu kasza będzie miała delikatny orzechowy smak. Po przelaniu wodą komosy odmierzamy 2 szklanki wody na 1 szklankę komosy ryżowej i gotujemy ok. 10-16 minut aż wchłonie całą wodę. Taka ilość ugotowanej komosy to porcja dla 3-4 osób.
Czarna komosa ryżowa właściwości i kcal
Czarna komosa ryżowa to świetne urozmaicenie diety a ponadto bogate źródło witamin, minerałów i wszystkich potrzebnych człowiekowi aminokwasów. Nasiona komosy ryżowej, w porównaniu z tradycyjnymi zbożami, charakteryzują się bardzo korzystniejszym składem wartości odżywczych. To przede wszystkim bardzo wysoka zawartość białka. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w nasionach komosy ryżowej jest na poziomie ok. 90%. Wśród jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych dominują kwasy: linolowy i linolenowy. Taki skład kwasów sprawia, że spożywanie nasion komosy ryżowej, sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu, wspomaga pracę układu krążenia i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Wymienione kwasy przyczyniają się również do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Te informacja ucieszy niejedną osobę, która zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Dodatkowo jest to produkt, który ma niski indeks glikemiczny IG = 35 i w 100 gramach quinoa zawiera ok. 340 kalorii (w 100 gramach znajduje się 62 g węglowodanów).
Składniki:
Komosa ryżowa czarna (100%)
Wartości odżywcze dla 100 g komosy ryżowej czarnej:
Wartość energetyczna - 1540 kJ / 338 kcal
Tłuszcz - 5,94 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,0 g
Węglowodany - 62,33 g
w tym cukry - 4,1 g
Błonnik - 2,1 g
Białko - 17,62 g
Sól - 0,05 g
Wartości odżywcze wyliczone zostały na podstawie danych tabelarycznych i specyfikacji dostarczanych surowców. Poszczególne partie mogą nieznacznie się różnić.
Informacje o alergenach:
Produkt może zawierać alergeny: gluten, orzeszki ziemne, inne orzechy, dwutlenek siarki, sezam, soję.
Zalecane warunki przechowywania:
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Sposób pakowania:
Produkt zapakowany jest w grube opakowania typu „doypack”. Opakowanie posiada zgrzewane zapięcie strunowe, które pozwala na wielokrotne otwieranie i zamykanie produktu. Dzięki tej prostej technologii towar zachowuje świeżość. Jego właściwości organoleptyczne nie zmieniają się w całym okresie przydatności do spożycia. Ze względu na dużą sprzedaż i rotację, produkty MIGOgroup są zawsze świeże. Posiadają długie terminy ważności, co sprzyja robieniu większych zakupów i uzupełnianiu domowej spiżarni.
Sposób gotowania komosy ryżowej:
Komosę ryżową przygotowujemy w proporcji 1:2. Oznacza to, że na każdą szklankę komosy przypadają 2 szklanki wody.
1. Na sitku przepłukujemy odmierzoną część komosy pod bieżącą zimną wodą.
2. W garnku pod przykryciem doprowadzamy wodę do wrzenia (solimy - opcjonalnie)
3. Dodajemy komosę.
4. Zmniejszamy moc palnika na mniej więcej połowę mocy kuchenki..
5. Gotujemy ok 10-15 minut.
6. Po tym czasie komosa ryżowa będzie gotowa do spożycia.
Smacznego!
Kraj pochodzenia:
Peru
Zawartość opakowania netto (gram):
1000 g
Producent:
F.H. „MIGO” Mirosław Gołębiowski
Bogdańczowice 4
46-233 Bąków
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.