Ziarna, nasiona i pestki
Nasiona, ziarna oraz pestki jadalne to popularny dodatek do wielu potraw. Dodatkowo prażenie niektórych nasion (np. prażenie słonecznika oraz pestek dyni) powoduje, że potrawa zyskuje charakterystyczny smak i aromat. Użyjemy ich nie tylko do owsianek, deserów i ciast, ale także do sałatek i surówek. Można nimi posypywać w zasadzie każdy rodzaj posiłku, co wyjdzie nam tylko na zdrowie. Przekonajcie się sami. Serdecznie zapraszamy!
Pestki i nasiona — co zawierają
Oprócz walorów smakowych pestki i nasiona są obdarzone bogactwem witamin, minerałów i innych składników odżywczych:
- cynk — znacznych ilości tego pierwiastka dostarczają pestki dyni, a także ziarna sezamu. Cynk wpływa na sprawne działanie układu odpornościowego oraz płodność.
- witamina E — wszystkie nasiona to jedne z najlepszych źródeł tego przeciwutleniacza, który może zapobiegać nowotworom, zaćmie, chorobom serca oraz zwyrodnieniu plamki żółtej (30 g pestek słonecznika zawiera 71% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę).
- tiamina — sprzyja sprawnej pracy mózgu i dobrej pamięci. Pestki słonecznika są dobrym źródłem tej witaminy z grupy B.
- selen - to pierwiastek o właściwościach przeciwutleniających, zapobiega uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki.
- magnez - może chronić przed zespołem chronicznego zmęczenia, chorobami serca oraz kamieniami nerkowymi
- związki sezaminolowe - znajdują się w ziarnach sezamu, chronią serce.
Poznaj jedną z najbogatszych ofert sklepu biowski.pl, czyli nasiona, ziarna i pestki w marce MIGOgroup:
Pestki dyni
Pozyskiwane są z dyni zwyczajnej. 100 gramów pestek dyni to 552 kcal. Mają bogaty skład chemiczny. Pestki dyni w 30-40% składają się z oleju bogatego w fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na organizm. Zawierają również witaminę E, ryboflawinę i kwas foliowy, a także cenne minerały takie jak żelazo, fosfor, cynk i potas. Pestki dyni można podjadać jako samodzielna przekąska, a także uprażyć na patelni. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek, deserów i musli. Można dodawać je do zup, pieczywa, granoli lub zdrowych batonów.
Słonecznik łuskany
Ziarna słonecznika są tak smaczne, że można je spożywać jako samodzielna przekąska bez żadnej obróbki. Warto je też wcześniej namoczyć lub uprażyć. Zyskają wtedy większe walory smakowe, będą bardziej aromatyczne i chrupiące. Jak uprażyć słonecznik? Rozgrzewamy patelnię na średniej mocy kuchenki i wsypujemy ziarna słonecznika, mieszamy aż do uzyskania złotego koloru. Słonecznik można podawać z przyprawami lub doprawić solą. Nasiona słonecznika sprawdzą się doskonale w roli dodatku do musli, owsianek, sałatek, surówek, makaronów, kasz, panierek do mięs i ryb. Ziarna można także zmiksować lub zmielić na pastę, lub wykorzystać jako bazę do chałwy, hummusu lub majonezu.
Nasiona chia
Chia zwana szałwią hiszpańską to roślina jednoroczna, ceniona ze względu na owalne, dwumilimetrowe nasiona. Nasiona chia mają szereg właściwości, dlatego są polecane do stosowania w codziennej diecie ze względu na zawartość białka, przeciwutleniaczy, błonnika, witamin i minerałów. Należy pamiętać, jednak iż dzienne spożycie nasion chia nie powinno przekraczać 15 g (to jest ok. 3 łyżeczki). Nasiona chia stanowią składnik popularnego, orzeźwiającego napoju fresca. Nasiona namaczane są wcześniej w wodzie lub soku owocowym, dodawany jest także sok z limonki lub cytryny. Wykorzystuje się je także jako składnik porannej owsianki, sałatek, jogurtów, puddingów, deserów i koktajli. 100 gramów nasion chia ma 451 kcal.
Nasiona maku
Mak niebieski to najpopularniejsza odmiana maku. Oprócz maku niebieskiego w ofercie sklepu dostępny jest również mak biały. Mak niebieski jest produktem o dość dużej kaloryczności. Jedna łyzka maku (10g) dostarcza 127 mg wapnia, co odpowiada wypiciu około 100 ml mleka. Mak niebieski sprawdza się jako dodatek do wypieków oraz słodkości, takich jak makowiec czy wigilijna kutia.
Nasiona lnu
Siemię lniane znane jest już od kilku tysięcy lat. Zawierają wiele ważnych składników odżywczych. Co zawierają nasiona lnu? Błonnik rozpuszczalny, który zapewnia sprawne działanie przewodu pokarmowego oraz zapobiega zaparciom. Najpopularniejszy jest len brązowy. Kwitnie na niebiesko, a jego nasiona są spłaszczone i wydłużone o brązowym zabarwieniu. Inny gatunek lnu to len złoty. Kwitnie na żółto, a jego nasiona mają piękny złoty kolor. W największych ilościach występuje w nich tłuszcz, jego zawartość to ok. 40 g w 100 g produktu.
Ponad wyżej wymienione nasiona i pestki oferta sklepu uzupełniona jest także o sezam (w tym czarny sezam), błonnik witalny, ostropest plamisty, nasiona czarnuszki, nasiona konopi oraz wiele innych.
Nasiona to esencja życia. W nich skoncentrowane są substancje odżywcze, które wraz z ziemią, słońcem i wodą pozwalają wyrosnąć nowej roślinie.
"Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem" (Biblia, Księga Rodzaju 1.29).