Ryż DZIKI naturalny 250g - MIGOgroup
Opis
Czym jest dziki ryż?
to roślina jednoroczna spotykana również pod nazwą zizania wodna. Ryż dziki inaczej nazywa się także owsem wodnym. Jej ziarna osiągają długość około 1,5 cm. Są cienkie i wyróżniają się swoją ciemnobrązową barwą. W smaku nasiona te mają wyraźnie odczuwalną nutę zbóż i orzechów. Sprawia to, że coraz częściej znajdują zastosowanie w kuchni. Dodatkowo jest źródłem witamin i minerałów potrzebnych do zachowania zdrowia. Jakie jest zastosowanie ryżu dzikiego w kuchni? Kiedy warto włączyć go do swojej diety? Z czym i w jakich potrawach najlepiej podawać ziarno dzikiego ryżu?
Zastosowanie dzikiego ryżu w kuchni
Dziki ryż jest rodzajem produktu, który ceniony jest za swoje cenne wartości odżywcze. Warto go włączyć do jadłospisu, zwłaszcza że może być bazą pożywnych i smacznych dań. Jak wykorzystać dziki ryż w kuchni? Czy przepisy z udziałem ryżu dzikiego są trudne do wykonania? Przede wszystkim produkt znajduje zastosowanie w różnego rodzaju sałatkach. Dobrze komponuje się z mięsem i rybami. Potrawą o dużych walorach odżywczych jest np. dziki ryż z warzywami i łososiem. W celu zneutralizowania intensywnego smaku, ryz dziki można zmieszać z innym rodzajem ryżu białego. Takie połączenie nada potrawie atrakcyjnego wyglądu, a także wzbogaci potrawę o dodatkowe wartości.
Właściwości dzikiego ryżu i kalorie
Na uwagę zasługuje fakt, że dziki ryż jest nieco mniej kaloryczny niż biały ryż. Kaloryczność tego pierwszego wynosi 357 kcal, natomiast wartość kaloryczna białego ryżu wynosi 365 kalorii. Należy pamiętać jednak o tym, że dziki ryż nie jest jedną z odmian ryżów. Pomimo podobnej nazwy dziki ryż jest innym rodzajem rośliny wiechlinowatej. Uprawiany jest głównie w Stanach, Kanadzie, ale także w Australii. Mieszkańcy Ameryki traktowali dziki ryż nie tylko jako środek na dolegliwości trawienne, ale również na choroby układu krążenia, nerek i płuc. Zizania wodna jest bogata w antyoksydanty, które chronią komórki naszego ciała przed nadmiernym starzeniem. Stanowi lepszą alternatywę białego ryżu dla osób na diecie, gdyż zawiera mniej węglowodanów, oraz co najmniej dwa razy więcej błonnika pokarmowego. Jest źródłem witamin z grupy B, a także bogactwem soli mineralnych takich jak cynk, magnez, miedź, potas i żelazo.
Ryż dziki — sposób gotowania
Gotowanie dzikiego ryżu nie powinno sprawiać nikomu kłopotu. Aby produkt w procesie gotowania nie stracił cennych wartości, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim zaleca się odmierzenie odpowiedniej ilości wody, tak by zizania wodna wchłonęła całą ilość płynu, w której się gotuje. To powoduje, że będzie doskonale ugotowana, a przy tym nie będziemy musieli odlewać nadmiaru wody, a wraz z nią cennych wartości i substancji odżywczych. Jaka ilość wody jest potrzebna do ugotowania dzikiego ryżu? Na jedną szklankę ryżu potrzebujemy 2 szklanki wody. Są to proporcje 2:1, czyli takie jak podczas gotowania np. ryżu parabolicznego lub jaśminowego. Czas gotowania, który jest nam potrzebny do przygotowania samego ryżu, jest podobny do gotowania ryżu brązowego i wynosi ok. 34-40 minut.
Zizania wodna inaczej zwana dzikim ryżem jest doskonałym produktem dla osób dbających o swoje zdrowie i kondycję. Informacje przedstawione powyżej świadczą o tym, że z pewnością warto wykorzystać ten wyjątkowy produkt w swojej kuchni. A jaka jest cena dzikiego ryżu? Prawdą jest, że dziki ryż jest zdrową, ale i droższą opcją w stosunku do ryżu białego. Obecnie stosunek ceny ryżu dzikiego do białego wynosi jak 4:1. Oznacza to, że zamiast 1 kg białego ryżu kupimy zaledwie około 250 g ryżu dzikiego. Nie należy się jednak zrażać nieco wyższą ceną tego wartościowego produktu. Proponujemy włączyć go do swojego menu przynajmniej kilka razy w miesiącu.
Składniki:
Ryż dziki (100%)
Wartości odżywcze dla 100 g ryżu dzikiego:
Wartość energetyczna - 1469 kJ / 344 kcal
Tłuszcz - 3,1 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 1,03 g
Węglowodany - 63,4 g
w tym cukry - 0,7 g
Błonnik - 5,9 g
Białko - 13,5 g
Sól - 0,013 g
Wartości odżywcze wyliczone zostały na podstawie danych tabelarycznych i specyfikacji dostarczanych surowców. Poszczególne partie mogą nieznacznie się różnić.
Informacje o alergenach:
Produkt może zawierać alergeny: gluten, orzeszki ziemne, inne orzechy, dwutlenek siarki, sezam, soję.
Zalecane warunki przechowywania:
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Sposób pakowania:
Produkt zapakowany jest w grube opakowania typu „doypack”. Opakowanie posiada zgrzewane zapięcie strunowe, które pozwala na wielokrotne otwieranie i zamykanie produktu. Dzięki tej prostej technologii towar zachowuje świeżość. Jego właściwości organoleptyczne nie zmieniają się w całym okresie przydatności do spożycia. Ze względu na dużą sprzedaż i rotację, produkty MIGOgroup są zawsze świeże. Posiadają długie terminy ważności, co sprzyja robieniu większych zakupów i uzupełnianiu domowej spiżarni.
Kraj pochodzenia:
Polska
Zawartość opakowania netto (gram):
250 g
Producent:
F.H. „MIGO” Mirosław Gołębiowski
Bogdańczowice 4
46-233 Bąków
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.