Wielkość porcji

Wielkość porcji
 • Przepisy kulinarne
 • Etykiety produktów spożywczych
 • Reklamy produktowe
 • Menu w restauracjach
 • Diety

zawierają mnóstwo określeń dotyczących porcji. Ponadto wyrażone są w różnych  jednostkach wagowych,  w różnych skalach (g, dag, kg , oz, ml, l). Natłok informacji może przyprawić o zawrót głowy i dezorientację.

Dietetycy układając plan żywieniowy posługują się najczęściej jednostkami wagowymi w celu precyzyjnego wyliczenia kalorii, które zawiera zalecana porcja.  Właściwie dobrana porcja to zdrowsze odżywianie, które wiąże się ze zbilansowaną dietą nie tylko pod kątem składników odżywczych, ale także ilości spożywanych pokarmów.

Serwując na talerz tylko taką ilość jedzenia, która zaspokoi nasz głód dbamy o odżywienie organizmu, jednocześnie nie obciążając układu pokarmowego. Określania wielkości porcji można się nauczyć, wykorzystując do tego celu miary kuchenne i narzędzia codziennego użytku. Łatwiej jest odmierzyć łyżkę oleju, niż lać go na patelnię prosto z butelki. Łatwiej też zbilansować codzienną dietę i wyrobić w sobie czujność podczas zakupów spożywczych [2] .

Producenci żywności z krajów UE mogą dobrowolnie informować o sugerowanej wielkości porcji. Należy jednak pamiętać, że jak samo wyrażenie „sugerowane” świadczy o tym, że wielkości porcji nie są standaryzowane w Europie i mogą być różne w zależności od marki, specyfiki produktu [3]. Ewentualną standaryzacją zajmują się stowarzyszenia branżowe, które jak np. Europejscy producenci zbóż śniadaniowych uzgodnili zakres 30-45g wielkości porcji dla różnych zbóż [4]. Obowiązkowo natomiast  na etykiecie powinna pojawić się informacja o wartości odżywczej w 100 g lub 100ml produktu spożywczego oraz jaka jest jego całkowita gramatura [5,6].

Umiejętność określania porcji pozwoli uniknąć niedojadania i przejadania się. W ocenie wielkości porcji przydatne stają się podstawowe naczynia kuchenne lub najprostsza miara, jaka jest nasza dłoń.

Pamiętajmy jednak, aby nie odmierzać dłonią osoby dorosłej porcji dla małego dziecka. Dłoń malca jest znacznie mniejsza i należy zachować proporcje [7].

Aby usystematyzować wiedzę dotyczącą wielkości porcji przygotowaliśmy prosty zestaw rad, o których warto pamiętać na co dzień i od święta [8,9].

 

Kontrola porcji - 10 zasad

 

1

Zwolnij podczas spożywania posiłków

2

Jedz świadomie. Skup się tylko na jednej czynności – „teraz jem”

3

Używaj mniejszych talerzy

4

Przekąska lub dokładka to też porcja. Nie częstuj się ponownie, jeśli już czujesz się pełny

5

Używaj miar kuchennych (szklanka, łyżeczka, łyżka)

6

Nie jedz bezpośrednio z paczki, pudełka, woreczka, bo często sięgamy do dna, do ostatniego kęsa

7

Zwracaj uwagę na etykiety, szczególnie na gramaturę produktów zapakowanych czy przypadkiem połowy wagi nie stanowi zalewa lub inny  składnik wypełniający produkt

8

Pamietaj o regularnych posiłkach

9

Zrób z megapaki kilka pojedynczych porcji

10

Uważnie czytaj zasady promocji spożywczych. Często cena nie przekłada się na jakość.


Literatura

 1. Benton D (2015). Portion Size: What We Know and What We Need to Know. Critical Reviews in Food Science and Nutrition 55(7):988-1004.
 2. Food Drink Europe Website. Portion Sizes For Purposes of Nutrition Labelling.
 3. Council conclusions on food product improvement (2016/C 269/04)
 4. European Breakfast Cereal Association (2016). Portion sizes rationale
 5. Regulation (EU) No 1169/2011 of the European Parliament and of the Council of 25 October 2011 on the provision of food information to consumers.
 6. EUFIC (2012). The importance of portion information from a consumer and health perspective. EUFIC Review.
 7. Steenhuis I & Poelman M (2017). Portion Size: Latest Developments and Interventions. Current Obesity Reports 6(1):10-17.
 8. Faulkner GP, et al. (2016). An evaluation of portion size estimation aids: precision, ease of use and likelihood of future use. Public health Nutrition 19(13): 2377-2387.
 9. EUFIC (2006). Adult nutrition.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl