Słonecznik łuskany - właściwości
Kwiaty słonecznika stały się inspiracją dla Vincenta van Gogha, który uchwycił ich piękno w obrazie "Słoneczniki". Oprócz walorów estetycznych, ich kwiatostany zawierają cenne, jadalne nasiona. Być może niewielkie ziarna słonecznika, w ciemnych łuskach nie zachwycają artystycznym wyglądem, ale z pewnością zaskakują wartością odżywczą, jaką w sobie kumulują. Pestki słonecznika, stanowią dobre źródło NNKT*- niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są bogatym źródłem błonnika i aminokwasów, zwłaszcza tryptofanu. Zawierają witaminy z grupy B. Ze względu na wysoką zawartość fitosteroli, często ich właściwości opisywane są w kontekście profilaktyki antynowotworowej.
Wykorzystanie nasion słonecznika
surowego, czy też prażonego jest wszechstronne. Może ograniczać nas tylko wyobraźnia w kuchni. Nasiona słonecznika można wprowadzać do jadłospisu pod różną postacią, jako:
- kiełki,
- surowe nasiona,
- pieczone,
- prażone,
- smażone.
W spożywczym przemyśle technologicznym, z nasion otrzymywany jest olej słonecznikowy, który najlepiej spożywać na zimno np., jako dodatek do sałatek lub innych dań. Ze względu na brak alergenności, słonecznik wykorzystywany jest też do produkcji „masła z pestek słonecznika”, które konkuruje aktualnie z popularnym masłem orzechowym.
W codziennej diecie należy jednak pamiętać, że nasiona słonecznika są kaloryczne, ponieważ zawierają tłuszcze. Wartość energetyczna posiłków przygotowanych z ich udziałem wzrasta. Jednocześnie dania te stają się bardziej sycące, na czym często nam zależy.
W szczególności nasiona słonecznika odznaczają się zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), omega-6. W dbaniu o zdrowe odżywianie, potrzebna jest odpowiednia proporcja wszystkich kwasów nienasyconych, a głównie omega-3 i omega- 6. Można kolokwialnie stwierdzić, iż w pewnym sensie konkurują one ze sobą. Dlatego, dobrze zbilansowana dieta, uwzględnia stosunek kwasów omega-3 do omega-6, który powinien wynosić 1:5 lub 1:6. Garść słonecznika (w codziennym menu) dobrze jest urozmaicić w produkty spożywcze bogate w omega-3 takie jak np:
- tłuste ryby morskie (halibut, łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki),
- nasiona lnu, olej lniany,
- orzechy włoskie.
Innym aspektem wysokiej zawartości NNKT, jest ich wpływ na trwałość oraz przechowywane ziaren słonecznika. Podwyższone temperatury mogą prowadzić do zjawiska jełczenia, dlatego warto przygotować szczelne naczynie i umieścić je w lodówce. Dzięki temu ziarna będą smaczne i świeże przez dłuższy czas.
Ziarna słonecznika łuskanego w kuchni
Nie masz pomysłu jak wykorzystać nasiona słonecznika w kuchni? Oto kilka naszych propozycji, które mogą Cię zainspirować.
Na śniadanie, jako dodatek do:
Na obiad, jako dodatek do:
- kremowych zup z warzyw,
- wegańskich klopsów,
- ryb,
- makaronu, brązowego ryżu, kaszy gryczanej,
- wegańskiego pasztetu.
Na kolację, jako dodatek do:
- wegetariańskich hamburgerów,
- klopsików,
- kanapek (w formie posypki).
Na przekąskę, jako dodatek do:
- sosów sałatkowych, musztardy, różnych "dipów",
- pomidorowego , lub bazyliowego pesto,
- sałatki (w formie posypki),
- koktajli, shakeów,
- owoców (w formie posypki),
- dowolnych wypieków (chleba, bułeczek, ciast, babeczek).
oraz jako:
- główny składnik masła słonecznikowego,
- zamiennik recepturalny alergizujących orzechów.
Czas na Wasze eksperymenty kulinarne.
Do dzieła!
Smacznego od Biowskiego.
*NNKT- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe- to wielonienasycone kwasy tłuszczowe (w ich cząsteczkach są dodatkowe wiązania podwójne). Z tego względu organizm człowieka nie potrafi wytworzyć kwasów tłuszczowych o kilku wiązaniach podwójnych. Muszą być one dostarczane z pożywienia, aby prawidłowo funkcjonować i się rozwijać.