RWS - co to oznacza?

RWS - co to oznacza?

Na opakowaniach produktów spożywczych zawierających informację o wartościach odżywczych coraz częściej można spotkać skrót RWS. Rozwinięcie tego skrótu to Referencyjna Wartość Spożycia.
Co to takiego?


   To przeliczone w procentach typowe ilości składników odżywczych dostarczanych organizmowi (w ciągu doby) po spożyciu porcji danego produktu. Czyli jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze (tłuszcze, kwasy tłuszczowe nasycone, cukry, sól) zostanie zaspokojony przez spożycie 1 porcji kupionego wyrobu. Ważne jest to, że przeliczenia dotyczą tylko osób dorosłych i mogą być dobrowolnie wprowadzane w oznakowaniu produktów ogólnego spożycia. Skrótu RWS nie spotkamy na wyrobach specjalnego przeznaczenia żywieniowego takich jak: kaszki czy mleka dla najmłodszych.


  Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy potencjalnymi konsumentami (waga, wiek, wzrost, styl życia, aktywność fizyczna), przeliczonych wartości nie można traktować jako wytycznych poziomu odżywienia. RWS może natomiast stać się pomocnym narzędziem w kontroli sposobu odżywiania i stosowania zbilansowanej diety. W uproszczeniu, nawet jeśli słodycze posiadają wszystkie podstawowe składniki odżywcze (białka, węglowodany czy tłuszcze) nasz obiad nie może składać się z samych słodkich łakoci.


  Dzięki łatwemu i jasnemu przekazowi graficznemu RWS pozwala na szybką ocenę wartości kalorycznej produktu, który mamy zamiar kupić. W szczególności jest to istotne dla osób będących na diecie, lub tych które przywiązują wagę do racjonalnego odżywiania. Zawsze szukajmy tej grafiki na froncie opakowania, jeśli chcemy przyspieszyć decyzję o zakupie.

Przykład grafiki:

                                                                                     

www.nestle.pl                   www.pfpz.pl

  

www.pfpz.pl

 

*referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej (8400 kJ/2000 kcal)-
Wyjaśnienie może znajdować się w tym samym miejscu, gdzie informacja graficzna lub z tyłu opakowania pod tabelą wartości odżywczej.
Dla bardziej zainteresowanych RWS w wersji anglojęzycznej to RI, czyli Recommended Intake.


RWS lub RI zastąpiło dawniej stosowany na opakowaniach skrót GDA. Guideline Daily Amount- zalecane dzienne spożycie dla osoby dorosłej.

Literatura
1. Food Lex- kwartalnik, 4/2013, ISSN: 2299- 6486, Wytyczne Food Drink Europe& Euro Commerce. System GDA według nowych zasad.
2. www.pfpz.pl
3. Guidence on the provision of food information to consumer, http://www.fooddrinkeurope.eu/S=0/publication/guidance-on-the-provision-of-food-information-to-consumers/
4. www.nestle.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl