Największe błędy dietetyczne

Największe błędy dietetyczne

Choć świadomość na temat prawidłowego odżywiania rośnie, wiele osób ciągle popełnia popularne błędy, które nie służą zdrowiu i chudnięciu. Dzisiaj podpowiadamy, jakie zwyczaje żywieniowe powinny znaleźć się na naszej czarnej liście, jeśli na poważnie myślimy o zmianie nawyków na lepsze.

Zacznij od śniadania

Śniadanie, które jemy krótko po przebudzeniu, uzupełnia zapotrzebowanie naszego organizmu na węglowodany, glikogen i witaminy po nocnym poście i przygotowuje nas do wysiłku, który nas czeka nas podczas wykonywania różnych czynności. Wiele osób pomija poranny posiłek, tłumacząc to pośpiechem bądź brakiem chęci na jedzenie o wczesnej porze. Jeśli należysz do tej grupy, postaraj się wstawać o 5-10 minut wcześniej i regularnie zjadać śniadanie lub przygotuj sobie posiłek wieczorem poprzedniego dnia. Poranny posiłek pobudzi twój metabolizm i da Ci energię potrzebną do rozpoczęcia dnia.

Niedojadanie

Kolejnym szkodliwym i niezdrowym nawykiem u części osób, szczególnie tych, które marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów jest unikanie jedzenia. Tymczasem, regularnie spożywane posiłki, które jemy w odstępach 2,5 – 3-godzinnych to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. Organizmy osób, które jedzą za mało, a każdy posiłek komponują na dodatek ze składników niskokalorycznych, będą czuć się osłabione i pozbawione energii. Regularne jedzenie i niepomijanie posiłków to jeden z fundamentów właściwie skomponowanej diety.

Podjadanie

Ten nawyk często okazuje się zgubny, szczególnie dla naszej wagi. Podjadanie między posiłkami polega często na spożywaniu niezdrowych przekąsek i słodyczy, co – jak można się domyślać - skutkuje zwiększeniem masy ciała. Jeśli nie potrafimy sobie odmówić przekąsek między posiłkami, postawmy na warzywa czy garść orzechów. Najlepiej jednak będzie, jeśli wyeliminujemy podjadanie z naszej diety.

Monotonna dieta

Część osób zapomina o tym, że nasz organizm potrzebuje urozmaiconej diety i dostarczania różnego rodzaju mikroelementów. Układając dietę często sięgamy ciągle po te same produkty. Monotonna dieta, bazująca na tych samych składnikach, może prowadzić do niedoborów w organizmie. Myśląc o jadłospisie pamiętajmy więc, żeby za każdym razem sięgać po różne artykuły spożywcze, a nie tylko te, do których się przyzwyczailiśmy. Zadbajmy o to, żeby nasze posiłki składały się z nisko przetworzonej żywności oraz były bogate w owoce i warzywa.

Ostatni posiłek do godz. 18

Ten mit żywieniowy bardzo mocno wrósł w naszą świadomość. Mimo tego, że dietetycy już dawno temu obwieścili, że ostatni posiłek powinniśmy spożywać ok. 3 godzin przed pójściem spać, cześć z nas ciągle jest przekonana, że przygotowanie kolacji po godzinie 18 nie jest dla nas korzystne. Tymczasem to, kiedy zjemy kolację, powinno być uzależnione od naszego trybu dnia i tego, o której udajemy się na spoczynek. Jeśli jest to godzina 23, zjedzenie posiłku o godz. 20 będzie dobrym pomysłem.

Nie pijemy wody

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Przyjęło się, że powinniśmy pić ok. 2 litrów wody dziennie. Część z nas jednak o tym zapomina, co może prowadzić do odwodnienia. Picie wody często też zastępujemy innymi napojami, niekoniecznie zdrowymi, takimi jak te gazowane. Pamiętajmy, że najlepsze dla nas i naszego organizmu jest picie wody mineralnej. Wyrobienie tego zdrowego nawyku możemy zacząć od tego, żeby zawsze mieć pod ręką butelkę z piciem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl