Dieta przeciwzapalna

Dieta przeciwzapalna

Dieta ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Właściwie skomponowane posiłki będą wielkim wsparciem dla naszego ciała, usprawniającym funkcjonowanie narządów oraz cennym źródłem energii. Planując swój jadłospis warto pomyśleć o produktach o niskim indeksie prozapalnym. Dieta przeciwzapalna uchodzi za jedną z bardziej korzystnych form dostarczania organizmowi składników odżywczych, które na dodatek mogą złagodzić skutki chronicznej infekcji organizmu.

Każdy z nas zmaga się z różnego rodzaju stanami zapalnymi, spowodowanymi drobną infekcją bądź inną chorobą. Część z nas doświadcza dodatkowo permanentnych stanów zapalnych, co może być wynikiem życia w ciągłym stresie, niezdrowego trybu życia bądź chorób. W każdym z tych wypadków dieta oparta na składnikach o niskim indeksie zapalnym, może przynieść znakomite efekty.

Zielone warzywa liściaste i fioletowe owoce to podstawa!

Dieta przeciwzapalna wymaga od nas weryfikacji dotychczasowych nawyków żywieniowych i przykładania większej dbałości do tego, co kładziemy na nasz talerz. Na dobry początek powinniśmy zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców. Dobierając warzywa stawiajmy na różnorodność - posiłki powinny być w tym przypadku przede wszystkim bogate w zielone produkty: szpinak, brukselkę, sałatę, jarmuż czy kapustę. Do diety włączmy także regularne spożywanie marchewki, buraka i cebuli. Warzywa, z których będzie się składało danie można jeść w formie surowej bądź gotowanej. Jeśli chodzi o owoce, w diecie przeciwzapalnej duże znaczenie mają produkty, które zawierają w składzie substancje przeciwutleniające. Za przykład takich owoców posłuży nam borówka oraz inne owoce leśne. Spożywanie owoców i warzyw powinno mieć miejsce 4-5 razy dziennie.

Ryby, orzechy oraz rośliny strączkowe

Planując jadłospis oparty o artykuły spożywcze o działaniu przeciwzapalnym nie możemy pominąć o źródłach kwasu tłuszczowego Omega 3. Znajdziemy go w owocach morza oraz rybach, a także orzechach włoskich czy siemieniu lnianym. Do obiadu czy kolacji przygotujmy sobie natomiast ryż dziki bądź brązowy lub kaszę. Jeśli nie chcemy rezygnować z jedzenia makaronu, wybierzmy ten, który powstał z mąki ryżowej bądź fasoli – pozwoli nam to uniknąć skoków glukozy sprzyjającym powstawaniu stanów zapalnych.

Mięsożercy powinni ograniczyć ilość spożywanego mięsa, szczególnie czerwonego oraz przetworzonego. Zamiast tego urozmaicajmy dietę o produkty bogate w białko, takie jak soja czy rośliny strączkowe: fasolę, cieciorkę i soczewicę.

Pyszne przyprawy w diecie przeciwzapalnej

Dieta przeciwzapalna to także przyprawy o działaniu antyoksydacyjnym, takie jak kurkuma, pieprz czarny, papryka ostra czy cynamon. Doprawiając nimi potrawy zapewnimy sobie dodatkową dawkę składnika, który może się przyczynić do poprawy naszego samopoczucia.

Nie zapominamy też o odpowiednim nawodnieniu. Oprócz wody możemy sięgać regularnie po zdrową zieloną i białą herbatę, a od czasu do czasu także po wino, które również sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych organizmu.

W naszym sklepie internetowym ze zdrową żywnością znajdą Państwo wiele produktów, które z powodzeniem można wykorzystać w diecie przeciwzapalnej. Zachęcamy do zakupów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium