Ziarna i nasiona
Nasiona i ziarna to początek życia nowej rośliny. Warto zatem skorzystać z wartości biologicznej i odżywczej, jaką niosą ze sobą te maleńkie produkty. Wprowadzenie nasion lub ziaren do codziennej diety nie jest skomplikowane. Ziarna i nasiona mogą stanowić dodatek do wielu dań słodkich i wytrawnych. Można je spożywać również jako przekąskę szczególnie wygodną podczas podróży. Garść nasion słonecznika to zdrowe roślinne kalorie, których źródłem są tłuszcze, węglowodany i białka.
Ziarna i nasiona, które warto jeść
Oferta naszego sklepu z każdym miesiącem poszerzana jest o najbardziej poszukiwane i wartościowe ziarna, nasiona czy pestki. Asortyment jest szeroki, rozpoczynając od ziaren strączkowych takich jak: biała fasola "Jaś", ciecierzyca czy soczewica a skończywszy na bardziej orientalnych sezam czarny, nasiona chia. Bardzo dużą popularnością cieszy się w tej kategorii ostropest plamisty oraz siemię lniane brązowe i złote.
Siemię lniane to nasiona lnu pospolitego, które szczególnie cenione są za zawartość kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3. Te kwasy tłuszczowe wywierają korzystny wpływ na wzrok, włosy i pracę mózgu. NNKT zmniejszają stężenie 'złego' cholesterolu, a także usprawniają funkcjonowanie serca i krążenia krwi. Dzięki tym właściwościom siemię lniane brązowe oraz siemię lniane złote cieszą się nieustającym zainteresowaniem.
Słonecznik łuskany to idealne ziarno na przekąskę do szkoły, pracy czy w podróży. Ziarna słonecznika zawierają spore ilości witaminy E, która odpowiada za dostarczanie składników odżywczych do poszczególnych komórek. Witamina E to również silny antyoksydant. Nasiona słonecznika zawierają też inne witaminy jak A i C oraz minerały jak np. wapń. Z kolei błonnik stanowiący budulec ziaren słonecznika z pewnością korzystnie wpłynie na pracę naszego układu trawiennego.
Nasiona chia ,czyli szałwia hiszpańska stanowi źródło energii, niezbędnej dla wegan, wegetarian, a także sportowców. Nasiona zawierają także kwasy tłuszczowe omega-3. Nasiona chia zawierają duże ilości błonnika, mnóstwo wysokiej jakości białka oraz kilka niezbędnych minerałów i przeciwutleniaczy. W smaku są one delikatne lekko orzechowe. Namoczone nasiona chia to doskonały dodatek do owsianki, budyniu, jogurtów, deserów. Można je też wykorzystać do domowych wypieków lub jako posypkę do sałatki. Ze względu na ich zdolność do wchłaniania cieczy i tworzenia żelu można je również stosować do zagęszczania sosów lub jako zamiennik jajka.
Czarnuszka ziarno inaczej zwana czarnym kminkiem to popularna przyprawa, ale także lecznicze zioło. Szczególnie ceniona jest jako dodatek do wypieków chleba czy bułek. Witaminy i składniki zawarte w czarnuszce wzmacniają układ odpornościowy. Ze względu na silne działanie antyhistaminowe ziarna czarnuszki warto włączyć do diety alergika. Nasiona czarnuszki mają aż ok. 100 substancji aktywnych. Właśnie z tego powodu jest to produkt, który powinien znaleźć się w naszej diecie.
Lista ziaren i nasion jest obszerna, a ich właściwości odżywcze i organoleptyczne są różnorodne. Dlatego warto zaznajomić się z pełną ofertą i znaleźć te nasiona, które odpowiadają Waszym gustom kulinarnym. Z pewnością nie będziecie rozczarowani.
Zastosowanie ziaren i nasion
Nasiona i ziarna mają bardzo zróżnicowane zastosowanie kulinarne. Może ograniczyć nas tylko wyobraźnia. Bogactwo zawartych w ziarnach i pestkach prozdrowotnych składników czyni je produktami skutecznie podnoszącymi wartość odżywczą przygotowywanych potraw. Suche i niewielkie ziarna, stanowią także idealną przekąskę w trakcie nawet najkrótszej podróży. Z powodzeniem mogą one stanowić bazę zarówno dań słonych, jak zupy, sosy, sałatki, pasty kanapkowe, różnego rodzaju zapiekanki, dania główne, jak i słodkich, takich jak ciasta, koktajle i wszelkiego rodzaju desery. Niektóre z ziaren jak np mak biały stanowią nieodłączny element tradycji kulinarnych. Bez białego maku nie powstałyby rogale świętomarcińskie, a bez maku niebieskiego tradycyjne wigilijne makówki.
Prażenie ziaren
Ziarna można poddać prażeniu, które ma na celu intensyfikację ich smaku, aromatu. Wysoka temperatura wpływa także na ich konsystencję. Ziarna stają się bardziej kruche i chrupiące. Prażone nasiona są łatwiejsze do strawienia przez nasz żołądek. Dodatkowo w procesie prażenia, ziarna można doprawić ulubionymi przyprawami, które dodatkowo nadadzą charakteru przekąsce.