Sól
Sól – podstawowa przyprawa w każdej kuchni
Z solą mamy do czynienia niemal na każdym kroku. Jest dodawana do wypieku pieczywa, przy przygotowaniu różnego rodzaju ciast, pizzy, do gotowania makaronów. To najbardziej podstawowa przyprawa w polskich kuchniach. Na rynku dostępnych jest jej wiele rodzajów, ale te najpowszechniejsze to sól stołowa zwana także warzoną, sól kamienna, morska lub himalajska.
Sól może być wykorzystywana nie tylko jako dodatek do zup, sosów, marynat, potraw mięsnych i jarskich, sałatek czy wypieków. Stosuje się ją także do konserwowania żywności, a w cukiernictwie jej szczypta sprawia, że piana z białek szybciej staje się sztywniejsza. Gruboziarnista sól może być składnikiem peelingów lub kąpieli dla stóp, a nawet całego ciała.
Sól himalajska, morska, kamienna – czym się różnią?
Poszczególne rodzaje soli różnią się od siebie przede wszystkim miejscem i sposobem pozyskiwania, kolorem, a także zawartością pierwiastków.
Najpopularniejsza w polskich kuchniach jest sól warzona, czyli chlorek sodu. W sklepach dostaniemy ją w formie oczyszczonej i drobno zmielonej. Sól kuchenna jest podstawowym źródłem sodu w naszej diecie. Niestety przez wysoką zawartość tego pierwiastka w soli i dodawanie tej przyprawy do właściwie każdej potrawy, często spożywamy go zbyt dużo. Na półkach sklepowych znajdziemy ją także w wersji nieoczyszczonej – drobno- lub gruboziarnistej soli kamiennej.
Często, chcąc zrezygnować z klasycznej soli kuchennej, wybieramy sól morską. Pozyskuje się ją przez odparowanie morskiej wody. Jej największe zalety to fakt, że jest pełnowartościowa, nierafinowana i zawiera mikroelementy, ponieważ jest jodowana przemysłowo. Jej smak, kolor oraz zawartość pierwiastków może zależeć od miejsca pochodzenia soli morskiej.
Najczystszym dostępnym rodzajem soli jest sól himalajska. Coraz częściej doceniana także w Polsce, jest wydobywana w Himalajach i przed trafieniem na sklepowe półki nie jest przetwarzana i czyszczona chemicznie. Ma krystaliczną strukturę i najczęściej różową barwę, choć występuje także w wersji czarnej o wysokiej zawartości żelaza. Zawiera wiele cennych pierwiastków, jak wapń, magnez i potas oraz niższa w stosunku do soli kuchennej zawartość sodu. Doskonale nadaje się jako przyprawa do potraw, a gruboziarnista sól himalajska świetnie sprawdzi się jako składnik peelingów oraz kąpieli solankowych.
W sklepach znajdziemy także inne rodzaje soli, np. sól aromatyzowaną, m.in. lawendową, czosnkową, cytrynową, a nawet wędzoną.