Śliwki suszone
Suszone śliwki to oczywiście nic innego, jak tylko owoce śliwy, które – po uprzednim usunięciu pestek – zostały ususzone w przeznaczonym do tego celu urządzeniu. Nadmieniony proces obróbki uznawany jest za jedną z najstarszych metod konserwacji żywności. W praktyce sprowadza się on do usunięcia wody zawartej w danym produkcie spożywczym. Dzięki temu ryzyko wniknięcia drobnoustrojów w żywność ulega znacznemu obniżeniu.
Suszone śliwki – równie zdrowe, co świeże!
Jak powszechnie wiadomo, świeże owoce stanowią niezwykle bogate źródło cennych witamin, minerałów oraz innych substancji odżywczych czyli składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W związku z powyższym wiele osób wychodzi z założenia, że śliwki poddane procesowi suszenia są pozbawione wspomnianych substancji. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości prawidłowo ususzone owoce śliwy nie tracą wartościowych substancji odżywczych, gdyż woda nie zostaje odparowana wraz z witaminami i minerałami. Składniki te koncentrują się natomiast wewnątrz owoców.
Suszone śliwki w Twojej kuchni – zastosowanie
Zdecydowana większość osób sięga po suszone śliwki w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas są one wykorzystywane jako składnik potraw wigilijnych, w tym między innymi bigosu czy kompotu z suszonych owoców. Tymczasem suszone śliwki wspaniale podkreślają smak wielu dań; począwszy od kanapek, poprzez owsianki, zupy, potrawy mięsne, a na ciastach i deserach skończywszy.
Jeśli masz już dość tradycyjnych bułek z masłem i wędliną, to skuś się na niebanalną kanapkę z serem pleśniowym (np. camembert, brie) lub kozim oraz dodatkiem suszonych śliwek. Zwykła, klasyczna owsianka nabierze wyjątkowego smaku, jeśli natychmiast po jej przygotowaniu dodasz do masy kilka suszonych śliwek. Opisywane owoce sprawdzą się również jako składnik sosu do dań z drobiu, dziczyzny oraz domowych pasztetów i wędlin. Świetnym pomysłem na przekąskę lub przystawkę do dania głównego mogą okazać się suszone śliwki zawinięte w wędzony boczek i zrumienione na patelni lub w piekarniku. A jeśli masz ochotę na coś słodkiego, koniecznie skuś się na suszone śliwki w czekoladzie. Wystarczy namoczyć śliwki (w alkoholu, przez ok. 6-7 h), a następnie zanurzać je w czekoladzie rozpuszczonej w kąpieli wodnej.