Przyprawy korzenne
Przyprawy korzenne cechują się intensywnym bukietem zapachowym oraz niepowtarzalnym smakiem. Co ciekawe, w starożytności pełniły one głównie funkcję kadzideł i komponentów wchodzących w skład olejów rytualnych. Obecnie po składniki takie jak cynamon, kardamon, anyż, gałka muszkatołowa czy goździki sięgamy głównie w sezonie jesienno – zimowym. To spory błąd, bowiem – z uwagi na niezrównane walory smakowe – przyprawy korzenne warto stosować przez cały rok, niezależnie od obowiązującego sezonu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje przypraw korzennych oraz sposoby zastosowania.
Cynamon
Cynamon to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych przypraw korzennych. Ta pozyskiwana z kory cynamonowca przyprawa posiada bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Z reguły dodawana jest do ciast (m.in. do szarlotki), ciasteczek, pierników, kompotów, przecierów jabłkowych czy nawet klusek leniwych, a także napojów alkoholowych takich jak nalewki, grzane wino czy piwo. Co ciekawe, w Grecji cynamon stanowi nieodłączny element tłustych potraw mięsnych (np. gulaszów, pieczeni), gdyż przyspiesza on przemianę materii i wspomaga procesy trawienne.
Gałka muszkatołowa
Gałka muszkatołowa stanowi jeden z najważniejszych składników słynnego sosu beszamelowego. Z uwagi na dość ostry smak, przyprawa świetnie komponuje się zarówno z potrawami mięsnymi, jak i ciastami, ciasteczkami czy piernikiem. Występuje jako cały orzech oraz w formie mielonej.
Goździki
Aromatyczne goździki to w rzeczywistości suszone, nierozwinięte pąki goździkowca (rodzaj drzewa tropikalnego). Odznaczają się słodkim, drzewnym zapachem oraz ostro – gorzkim smakiem. Przyprawa wspaniale podkreśla smak kompotów, grzańców, różnego typu mięs (m.in. dziczyzny, wieprzowiny, baraniny), potraw z dodatkiem grzybów oraz bulionów drobiowych. W naszym sklepie można kupić goździki całe lub goździki mielone.
Kardamon
Kardamon to przyprawa obecna w przepisach niemalże całego świata; od Skandynawii aż po Indie. Idealnie podkreśla on smak zarówno potraw słodkich, jak i słonych. Można go używać do ciast, ciastek, pierników, marcepana, a nawet świeżych pomarańczy czy też sałatek owocowych na bazie cytrusów. Poza tym stanowi pożądany składnik zup (zwłaszcza grochowej) oraz potraw mięsnych (np. gulaszu wołowego, z kurczaka, pasztetów).