Oliwy, oleje i octy, poza typowym zastosowaniem kuchennym, mogą dostarczać wielu wartościowych substancji. Tłuszcze płynne mogą różnić się smakiem, zawartością kwasów tłuszczowych oraz przeznaczeniem. Octy mogą mieć dobroczynne oddziaływanie na organizm, dlatego warto dobrać odpowiedni produkt i na stałe włączyć go do swojej diety.
Skład i pochodzenie oferowanych przez nas olejów, oliw i octów zostały starannie sprawdzone, aby oferować naszym klientom tylko najwyższej jakości produkty. W tej kategorii prezentujemy oleje tłoczone na zimno, nierafinowany olej kokosowy oraz mający prozdrowotne właściwości ekologiczny olej lniany BIO. Z kolei dostępny w sprzedaży olej z czarnuszki i olej z ostropestu urozmaicają dietę i wspierają działanie układu pokarmowego. Do smażenia polecamy także masło klarowane, które nie przepala się nawet w wysokiej temperaturze. W tej kategorii znalazł się także bardzo ciekawy produkt: masło kakaowe w formie krążków, które można dodawać do płatków lub traktować jako pożywną przekąskę o doskonałym smaku.
Oleje i oliwy — esencja cennych składników
Oleje jadalne to produkty z ogromnym potencjałem zdrowotnym, którymi należy zainteresować się bliżej. Oprócz zastosowania w kuchni wykorzystuje się je do olejowania skóry oraz włosów, a nawet jamy ustnej. Oprócz tego oleje stosuje się na odchudzanie, jako afrodyzjak oraz wspomagająco pracę mózgu (zwłaszcza oleje z orzechów). W ofercie sklepu znalazły się najbardziej wartościowe oleje (np. olej kokosowy rafinowany, olej kokosowy nierafinowany, olej z czarnuszki, olej rzepakowy), które mają zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także można ich używać do pielęgnacji skóry, włosów, ale nie tylko.
Jednym z najbardziej wartościowych olejów, który ma wszechstronne zastosowanie jest olej kokosowy (masło kokosowe) wytłaczane z orzecha palmy kokosowej.
Olej kokosowy — jeden produkt mnóstwo zastosowań
Zarówno olej kokosowy rafinowy, jak i nierafiowy ma szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych, dzięki czemu jest tak popularny i chętnie wykorzystywany w warunkach domowych. Olej kokosowy jest idealny do smażenia, gotowania mięs, ryb, owoców morza, kuchni azjatyckiej, pieczenia, do stosowania na włosy, na twarz, a także jako substytut masła. Olej ten jest prawdopodobnie jedynym z niewielu olejów, które ma tak wszechstronne zastosowanie. Olej kokosowy jest bogaty w kwas laurynowy oraz kwas hialuronowy. Kwas laurynowy ma działanie antybakteryjne, natomiast kwas hialuronowy dba o środowisko ochronne na powierzchni skóry. Oprócz tego olej kokosowy zawiera kwasy palmitylowy, linolenowy, kaprylowy, oleinowy i inne. Dzięki zawartości tych substancji olej kokosowy jest doskonałym środkiem do odmładzania skóry twarzy, ciała i rąk. To także skuteczny filtr przeciwsłoneczny, dlatego oleju kokosowego używa się również do opalania. Do włosów zniszczonych i osłabionych włosów olej kokosowy stosowany jest jako środek nawilżający. Jak używać oleju kokosowego na włosy? W tym celu należy nałożyć go trochę na włosy i spłukać szamponem. Olej kokosowy to najlepszy produkt nawilżający odżywczy i ochronny do pielęgnacji skóry oraz do wykorzystania w przygotowaniu potraw.
Olej z czarnuszki — bogactwo wartości odżywczych znana od wieków
Najbardziej skoncentrowaną formą czarnuszki jest olej, a nie ziarna. 1 łyżeczka oleju z czarnuszki odpowiada około dwóm i pół łyżeczki ziaren. Warto także wiedzieć, że olej z czarnuszki można zastosować także na włosy, natomiast ziaren nie. Zarówno olej, jak i ziarna, mają intensywny smak i zapach, lekko gorzkawy. Olej z czarnuszki jest powszechnie stosowaną substancją, która niesie ze sobą wiele korzyści. Należy rozpocząć stosowanie oleju z czarnuszki od niewielkich ilości i stopniowo zwiększać dawkę. Taki sposób jest bardzo dobry, ponieważ do intensywnego smaku i zapachu trzeba się przyzwyczaić. Najlepiej olej z czarnuszki spożywać do posiłku, natomiast na początku zdecydowanie złym pomysłem jest picie oleju na czczo. Osoby, dla których smak oleju jest nieodpowiedni, mogą połączyć go z łyżeczką miodu i w ten sposób zmienić swoje odczucia smakowe. Olej z czarnuszki może mieć silne działanie antybakteryjne oraz właściwości przeciwgrzybicze. Oprócz tego olej z czarnuszki może wspierać walkę z cukrzycą typu II, zapobiegać miażdżycy, obniżać poziom cholesterolu i ciśnienia, chronić skórę przed starzeniem się, wzmacniać osłabione włosy.
Należy pamiętać, że wszelkie oleje nierafinowane stosuje się wyłącznie na zimno. Co się dzieje z olejami nierafinowanymi, gdy używamy ich do smażenia? Zawarte w nich tłuszcze nienasycone konwertują na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Jednocześnie tworzą się tłuszcze trans i wolne rodniki.
Naturalne octy — dla zdrowia i urody
W historii medycyny ludowej wiele chorób leczono octem. Starożytni rzymscy legioniści uważali, że ocet i woda gaszą pragnienie. Od stuleci w medycynie ludowej ocet jest używany jako skuteczny środek na zapalenie żył. O tym, że ocet jabłkowy skutecznie redukuje tkankę tłuszczową na brzuchu i pośladkach wiedziano już w XVIII wieku. Oprócz aminokwasów ocet zawiera enzymy, pilofenole, pektyny, witaminy z grupy B, mikro i makroelementy.