Siemię konopne - czy warto włączyć te nasiona do codziennej diety?

Siemię konopne - czy warto włączyć te nasiona do codziennej diety?

Przyjęło się myśleć, że zdrowa dieta jest czasochłonna i kosztowna, nie wspominając o dietetycznych wykluczeniach i bolesnych wyrzeczeniach. Tymczasem można do codziennej diety w prosty sposób włączyć lokalne produkty obfitujące w pożądane wartości odżywcze bez nadwyrężania portfela i nie idąc na kompromisy w kwestii smaku. Takim zapomnianym w polskiej kuchni produktem jest konopia siewna i pozyskiwane z niej siemię konopne.

Konopia siewna - roślina urodzajna w superfoods 

Każdy, kto ma na względzie swój fizyczny dobrostan i interesuje się zdrową żywnością jest zaznajomiony z terminem superfoods. Oznacza on naturalne, nieprzetworzone produkty bogate w wartości odżywcze i liczne prozdrowotne właściwości. Jeszcze jakiś czas temu w dużej mierze nazwa ta odnosiła się do produktów typowych dla dalekich zakątków świata: proszek maca, jagody goji, quinoa. Na szczęście wraz z popularyzacją zdrowej żywności i bardziej lokalnej, skupionej na rodzimych produktach diecie, do mainstreamu przebiły się miejscowe produkty, które bez cienia wątpliwości należą do grupy superfoods. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Konopia siewna, której nasiona - siemię konopne bogate jest w białko, witaminy i minerały, nie jest niczym nowym w polskiej kuchni. Na Śląsku i w Małopolsce tradycyjną potrwą wigilijną przed laty była siemieniotka - zupa z nasion konopii podawana ze śmietaną, grzankami, bądź zamiennie kaszą gryczaną. Wierzono że ma leczniczą moc i biorąc pod uwagę to, co dziś mówią badania na temat bogactwa właściwości i minerałów zawartych w tych nasionkach, nie mija się to z prawdą. Dziś być może siemieniotka jest ciekawostką i rzadko spotykaną lokalną tradycją, ale zastosowanie siemienia konopnego jest szersze, niż mogłoby się wydawać.

Łuskane  czy niełuskane - jakie siemię konopne wybrać? 

Siemieniotkę przygotowywano z niełuskanych nasion konopi, które wówwczs były najbardziej dostępne. Dziś nasiona konopne można nabyć pod dwiema postaciami: nasion łuskanych i niełuskanych. Siemię konopne niełuskane pozyskane jest z nasion konopi siewnej - pierwotnie porastającej w regionach Azji, dziś uprawianej w różnych szerokościach geograficznych. Ziarna, które nie zostały poddane procesowi łuskania zawierają więcej błonnika i węglowodanów, z kolei nasiona konopi łuskane posiadają większą zawartość białka oraz zdrowych tłuszczów. Łuskane nasiona konopi są szczególnie polecane osobom na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej, potrzebującym uzupełnić poziom białka w codziennej diecie. Jeśli chodzi o walory smakowe, siemię konopne ma głęboki orzechowy smak, to odpowiednia propozycja dla wszystkich tych, którzy nie mogą spożywać orzechów ze względu na uczulenie pokarmowe. Nasiona niełuskane będą świetnym dodatkiem do sałatki, zwłaszcza uprażone uprzednio na suchej patelni. Łuskane siemię dodane do wypieku chleba czy innego pieczywa nada mu orzechowy aromat i uzupełni o dodatkowe  białko i kwasy Omega. 

Siemię konopne - bogate źródło kwasów Omega i białka 

Nasz lokalny superfoods jest kopalnią wartości odżywczych. Ziarna zawierają zbilansowane kwasy Omega-3, Omega-6 i Omega-9. A także witaminy (szczególnie zwaną witaminą młodości witaminę E - wpływającą zbawiennie na stan włosów i skóry). Pośród innych wartości odżywczych można wskazać na magnez oraz oczywiście wysoką zawartość łatwo przyswajalnego, roślinnego białka.  W ziarnach konopi łuskanych znajdziemy aż 25 gram białka w 100 gramach produktu oraz aż 28 gramów błonnika.

Niezbędny składnik pełnowartościowych śniadań 

Nie ma nic prostszego niż włączenie nasion konopi siewnej do codziennej diety. Smak ziaren jest orzechowo-neutralny - będzie dobrze komponować się zarówno ze słodkimi, jak i wytrawnymi wyrobami. Pierwszym krokiem do wprowadzenia tego superfoods do codziennej diety może być ulokowanie ziaren w śniadaniowym menu. Siemię konopne sprawdzi się wyśmienicie jako orzechowa posypka do owsianki. Z dodatkiem owoców i masła orzechowego, bądź tahini stworzy sycące, smaczne i pełnowartościowe śniadanie. Zmielone łuskane nasiona konopi mogą być również dodatkiem do wypieku pancake’ów, czy też jogurtu spożywanego z owocami na drugie śniadanie. W przypadku osób, które zdecydowanie wolą zaczynać dzień od słodkiego śniadania, dodatek konopi zapewni dostarczenie organizmowi niezbędnego białka. 

Siemię konopne w wydaniu wytrawnym - z jakimi produktami łączyć? 

Wspomniani już wegetarianie i weganie, a także sportowcy muszą szczególnie dbać o dobrze zbilansowaną dietę. Siemię konopne może zostać dodane do bazy służącej wyrobieniu jarskich burgerów - czy to na bazie strączków, czy też ziaren i kasz. Popularny w diecie jarskiej, ale i podbijający kubki smakowe zatwardziałych mięsożerców hummus może zostać posypany prażonymi ziarnami konopi, dzięki czemu zyska wyrazisty, orzechowy smak. W sposób łatwoprzyswajalny konopie dawkować można poprzez dodatek mielonych ziaren do warzywno-owocowych koktajli. Łuskane nasiona konopi warto spożywać także samodzielnie jako przekąskę. Mogą również nadać dodatkową, chrupiącą fakturę do zup kremów czy wszelkiego rodzaju dań jednogarnkowych. Włączanie nawet niewielkiej ilości nasion konopi do codziennej diety wzbogaci dania o dodatkowe wartości odżywcze oraz zupełnie nowe, wyjątkowe smaki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium