Pistacje solone czy pistacje niesolone - czym się różnią i w jakich kuchniach świata można je spotkać?

Pistacje solone czy pistacje niesolone - czym się różnią i w jakich kuchniach świata można je spotkać?

Pistacje goszczą na stołach całego świata od tysięcy lat. Nic dziwnego, bo wyróżnia je wyjątkowy smak i szereg wartości odżywczych. Co warto wiedzieć o pistacjach solonych, a co o tych bez dodatku soli? W jakich kuchniach świata znalazły zastosowanie? Oto kilka najważniejszych informacji.

Pistacje solone i pistacje niesolone - ile soli zawiera się w produkcie?

W sklepach możemy kupić kilka rodzajów pistacji - chodzi o wersję z solą lub bez jej dodatku. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Pistacje solone

Zadaniem soli jest podkreślenie walorów smakowych orzechów. Stanowią one wówczas idealną przekąskę, gotową do spożycia. Warto pamiętać, że w 100 gramach produktu może się znaleźć nawet 2,4 grama soli - to dosyć sporo, zważywszy, że w dzienna, maksymalna dawka (zalecana przez WHO), do jakiej należy się ograniczać, wynosi 5 gramów.

  • Pistacje lekko solone

W 100 gramach produktu zawiera się około 1,7 grama soli. Oznacza to, że przekąska jest nie tylko mniej słona, ale też można zjeść jej nieco więcej. Lekko solone pistacje prażone są naprawdę pyszne! Tak bardzo, że można podjadać je niemal codziennie.

  • Pistacje niesolone, surowe

Nie zawierają dodatku soli. Posiadają jedynie jej śladowe ilości, która stanowi jeden z naturalnych składników odżywczych pistacji.

Pistacje prażone czy surowe - jaka jest różnica?

Prażenie pistacji polega na poddaniu ich wysokiej temperaturze - od 120 do 180 stopni. Tracą one w tym procesie część wilgoci, przez co stają się intensywniejsze w smaku i bardziej chrupiące. Prażone orzechy pistacji można zjadać jako przekąskę, a także dodawać je do posiłków, jako smakowy bonus.

Pistacje - właściwości kulinarne, czyli pyszne pomysły z wykorzystaniem orzechów

Pistacje, uprawiane głównie na Bliskim Wschodzie, w USA, a czasem również w południowej Europie, znajdują swoje zastosowanie w kuchniach całego świata. Oto kilka przysmaków, w których surowe pistacje bez dodatku soli grają główną rolę.

  • Turecka baklawa

W Turcji surowe, niesolone pistacje powszechnie stosuje się w cukiernictwie. Zielona posypka na ciastach i ciasteczkach to właśnie pistacje! W tej postaci nazywa się je toz fıstık lub fıstık tozu. Jednak chyba najpopularniejszym przysmakiem będzie turecka baklawa, w której orzechowa masa znajduje się pomiędzy dwoma płatami ciasta filo. Tę tradycyjną przekąskę można zamówić niemalże w każdej tureckiej restauracji.

  • Włoski nugat i inne przepisy z Włoch

Oryginalny, włoski nugat bardzo często zawiera w sobie pistacje niesolone. Jest miękki, słodki, a dodatek pistacji dodaje mu charakterystycznego posmaku.

Włosi bardzo lubią pistacje, głównie dlatego, że w niektórych regionach (na przykład na Sycylii) rosną drzewa pistacjowe. A wiadomo, że mieszkańcy uwielbiają korzystać z lokalnych produktów. Używa się ich do słodkich wypieków - na przykład cannoli, wypełnionych kremem pistacjowym. Pistacje niesolone mogą stać się również składnikiem pesto lub zamienić się w aromatyczną posypkę do past i grillowanych warzyw.

  • Kurczak z pistacjami z USA

Stany Zjednoczonej są głównym importerem pistacji na świecie, nic więc dziwnego, że orzechy zagościły w tradycyjnych przepisach. Przykładem może być pieczony kurczak, serwowany z pistacjowym nadzieniem. To świetny dowód na to, że orzechy wspaniale sprawdzają się w wytrawnych przepisach.

  • Pascha - wielkanocny deser z Rosji

Biały ser z dodatkiem masła i pistacji to inaczej pascha. Ten sycący i pyszny deser zyskał na świecie dużą popularność i jest przyrządzany również w Polsce, zwłaszcza w okolicach Wielkanocy.

A co z pistacjami solonymi? One również znajdują zastosowanie w kuchni, ale bardziej jako dodatek. Można je pokruszyć i dodawać do zielonych sałat i różnych dań. Świetnie sprawdzą się w owsiankach, ale też podkręcą smak sernika na zimno, lodów domowej roboty i deserów, serwowanych w pucharkach (kremów, budyniów, tiramisu itp.). Pistacje solone świetnie połączą się z kajmakiem, śmietaną i czekoladą.

Pistacje niesolone - czy pochodzenie ma znaczenie?

Tak! Pistacje z różnych regionów mają nieco inną wielkość i odrobinę różnią się smakiem.

  • Pistacje irańskie

Mają wyrazisty smak i wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich nasiona są wyjątkowo dorodne, bo w Iranie panują wspaniałe warunki do uprawy drzew pistacjowych.

  • Pistacje kalifornijskie

Mają nieco mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego praży się je w nieco niższej temperaturze – około 120 stopni.

  • Pistacje tureckie

Są mniejsze od irańskich i kalifornijskich. Ich łupinka jest nieco twardsza i smuklejsza, przez co nieco trudniej je otworzyć. Za to ich smak jest wyrazisty i pyszny.

Wszystkie trzy kraje pochodzenia dostarczają wspaniałych orzechów, które inspirują do przygotowania wielu pysznych dań i specjałów. Pamiętajcie, by surowe pistacje niesolone wykorzystywać do przepisów, które wymagają obróbki cieplnej (gotowanie, pieczenie), a pistacje solone oraz pistacje prażone wykorzystywać jako apetyczny dodatek, a przede wszystkim - smaczną i zdrową przekąskę. Zabierajcie je ze sobą do pracy, na uczelnię i w podróż!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium