Pieprz zielony - do jakich dań go stosować?

Pieprz zielony - do jakich dań go stosować?

Ziarno pieprzu zielonego

Pieprz wywodzi się z południowo-wschodnich Indii i jest uprawiany w wielu krajach strefy tropikalnej. Pieprz zielony jest niedojrzałą formą pieprzu czarnego. To stosunkowo nowy wynalazek, choć pochodzi z tych samych owoców pieprzowca. Jest jedną z najbardziej łagodnych odmian tej popularnej przyprawy. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, gdyż bardzo dobrze podkreśla smak potraw.

Produkcja pieprzu zielonego - jak wygląda?

Zielony pieprz pozyskuje się z  niedojrzałych ziaren pieprzu czarnego. Są specjalnie selekcjonowane i zbierane ręcznie, a następnie poddawane  specjalnym zabiegom w celu uzyskania naturalnego koloru, pożądanego aromatu i lekkiej pikantności. Do suszenia ziaren wykorzystuje się niską temperaturę, a w kolejnym etapie proces liofilizacji, czyli suszenia sublimacyjnego zamrożonych substancji. Ziarna zielonego pieprzu mogą też zostać zamarynowane w zalewie octowej lub słonej. Stają się one wtedy bardziej łagodne, zachowują swoją świeżość i wyrazisty aromat. 

Drugą metodą jest proces nazywany dehydratacją mrozem, który polega na usunięciu wody z owoców pod wpływem niskiej temperatury. Następnie pieprz zielony sprzedawany jest w hermetycznych opakowaniach i wystarczy połączyć go z ciepłym płynem, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Proces ten jest jednak bardzo kosztowny. 

Jak smakuje zielony pieprz?

Ziarna zielonego pieprzu są znacznie delikatniejsze i łagodniejsze w smaku w porównaniu do pieprzu białego i czarnego. W oficjalnej skali ostrości pieprz zielony ma wskaźnik 3, pieprz czarny - 7, natomiast pieprz biały ma wskaźnik 8. Zdaniem specjalistów najbardziej aromatyczny jest pieprz zielony suszony mrozem.

 

Jak przechowywać pieprz zielony?

Tak jak z innymi przyprawami, należy dbać o to, aby pieprz zielony zachowywał na długo świeżość, charakterystyczny smak i aromat. Ważne jest, by był odpowiednio przechowywany. W tym celu tuż po otwarciu torebki z pieprzem należy przesypać ją do szczelnie zamykanego pojemnika, wykonanego ze szkła lub innego tworzywa wysokiej jakości.  Równie istotne jest to, aby za każdym razem kiedy używamy przyprawy, szczelnie zamykać pojemnik, w której się znajduje. Te czynności zdecydowanie wydłużą czas przydatności do spożycia.

 

Pieprz zielony - zastosowanie w kuchni

  • Ze względu na swój aromat i walory smakowe, zielony pieprz bardzo dobrze komponuje się z mięsem, rybami, zupami, zapiekankami, różnego rodzaju sosami i marynatami, a nawet z jajecznicą czy omletem. 
  • W kuchni francuskiej wykorzystują go do przyprawienia ryb i steków. Tutaj jako dodatek do ryby doskonale sprawdza się wykonanie pasty łącząc cynamon, czosnek i pieprz zielony.
  • Tajowie zakochani w smaku pieprzu zielonego stosują go jako główną przyprawę do dań typu curry.
  • W Indiach znany i używany jest przede wszystkim do dań z makaronu i ryżu.

Jak widać jest to doskonały i zdrowy sposób, żeby ożywić i urozmaicić domowe menu.

 

Sos z zielonego pieprzu


 

Składniki:

Sposób wykonania: 

Cebulę i czosnek posiekaj i zeszklij na oliwie z oliwek. Dodaj pieprz, kardamon i miód. Smaż całość przez około 1 minutę. Na koniec dodaj śmietankę, gotuj do czasu zgęstnienia sosu.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium