Pektyna do dżemów

Pektyna do dżemów

   Sezon robienia przetworów rozpoczęty. "Słoiki" to nie tylko oszczędność, ale także zdrowy sposób na zachowanie smaku i aromatu świeżych owoców.  Dlaczego własnoręczne zamknięcie owoców w słoiku jest lepsze od kupowania gotowych soków i dżemów w sklepie? Ponieważ te sklepowe często zawierają dużą ilość białego cukru oraz innych substancji o właściwościach konserwujących lub zagęszczających. Warto czytać etykiety takich produktów przed zakupem, a jeszcze lepiej samodzielnie przetestować kilka przepisów. Wtedy z pewnością skład będzie nam znany i przez wszystkich lubiany. Sami zdecydujemy o ilości i rodzaju substancji zagęszczającej, słodzącej czy konserwującej, którą dodamy do owoców.

Czym wypełnić?

  Kiedy i które owoce możemy zaprawić, a później cieszyć się ich smakiem w zimowe wieczory? Co można wrzucić do słoika? Przedstawiamy kalendarz robienia przetworów.

Czym zagęścić?

  Przetwory owocowe przygotowywane w sposób tradycyjny zagęszczane są za pomocą cukru żelującego lub tzw. "żelfixów". W tym przypadku to producent narzuca ile cukru powinno zostać dodane, aby uzyskać dżem o odpowiedniej konsystencji. Minimalna zawartość cukru jaką trzeba dodać używając żelfiksów lub cukru żelującego, to aż 350 g na 1 kg owoców. Ponadto, prawie wszystkie żelfiksy 2:1 oraz 3:1 zawierają w swoim składzie substancję konserwującą (kwas sorbowy lub sorbinian potasu). Z kolei długie, kilkukrotne wygotowywanie owoców, w celu zagęszczenia konsystencji, znacznie obniża wartość odżywczą uzyskanego produktu. Aby nasz wysiłek włożony w przetworzenie owoców w zdrowe dżemy nie poszedł na marne warto przygotować się do produkcji przed ich zbiorem.


Uwaga: Konfitury, które wymagają długiego smażenia lub gotowania, zupełnie tracą witaminę C. Zachowują jednak sole mineralne i błonnik.                                                                                                                                                                  

 

Produkty o właściwościach żelujących lub zagęszczających, które można wykorzystać podczas robienia domowych przetworów:

Pektyna to składnik błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie, przez co uznawana jest za substancję zmniejszającą poziom cholesterolu. Wykazuje również działanie prebiotyczne, czyli wspomaga rozwój prawidłowej flory jelitowej. Stanowi mieszaninę poli- i oligosacharydów (węglowodanów). W stanie naturalnym występuje w ścianach komórkowych owoców i warzyw. Pektyna posiada naturalną właściwość tworzenia żelu w środowisku kwaśnym, dlatego jej zastosowanie do owoców jest strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Warto wybierać pektynę amidowaną. Mimo chemicznej nazwy, nadal jest naturalna. Zawiera tylko mniejszą ilość grup metylowych, dlatego żeluje w szerszym zakresie pH i dzięki temu  wymaga mniejszej zawartości cukru. W przemyśle spożywczym najpopularniejsza jest pektyna amidowana cytrusowo-jabłkowa otrzymywana z pulpy jabłkowej i skórek pomarańczy.

Kup teraz

Rada:  Pektyny nie trzeba dodawać do powideł ani musów jabłkowych, ponieważ jabłka posiadają w sobie ten naturalny zagęstnik.

Rada: Owoce czarnej porzeczki zawierają bardzo dużo pektyny. Dzięki niej dżem bardzo łatwo gęstnieje i żeluje, bez użycia dodatkowych substancji żelujących. 

Więcej o błonniku pokarmowym przeczytasz tutaj : Co z tym błonnikiem ?

Agar-agar czyli wegańska żelatyna. To naturalny zagęstnik pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się go z wodorostów morskich – krasnorostów. Składa się w 70% z błonnika pokarmowego. Żeluje kilka razy silniej niż żelatyna. Jest bezwonny i bezsmakowy. Agar rozpuszcza się w temperaturze powyżej 80 stopni Celsjusza, tężeje natomiast w 32-40 stopniach. Nie trzeba wkładać go do lodówki, ponieważ nie rozpuści się w temperaturze pokojowej.

Kup teraz 


Nasiona chia  zwane też szałwią hiszpańską dodane do pulpy owocowej absorbują nadmiar wody i tworzą żelową konsystencję. Dodatkowym atutem ich użycia jest wzbogacenie dżemu składnikami odżywczymi oraz urozmaicenie jego wyglądu w słoiczku.

Uwaga: dzienne spożycie nasion nie powinno przekraczać 15 g (ok. 3 łyżeczki).

Kup teraz

Siemię lniane to nasiona lnu, które mają wiele cennych dla organizmu ludzkiego składników odżywczych. Ziarna lnu charakteryzują się również wysokim poziomem błonnika. Siemię lniane zawiera bardzo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Zawartość tych kwasów w nasionach lnu jest podobna do ich zawartości w rybach. Siemię jest bardzo neutralne w smaku i w kontakcie z wodą wydziela śluz – galaretkę. Ta właściwość jest wykorzystywana w kuchni przede wszystkim do zagęszczania potraw. Po zalaniu wodą ziarna kilkakrotnie powiększają swoją objętość. Dodając je do owoców można uzyskać konsystencję kisielu. 

Kup teraz

Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie swój ulubiony sposób na zamknięcie smaków lata w słoiku.

Życzymy OWOCNEJ pracy!

Zespół Biowski

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium