Orzechy włoskie w codziennej diecie

Orzechy włoskie w codziennej diecie

Stanowią źródło cennych minerałów i witamin, wykazują działanie prozdrowotne i powinny być spożywane każdego dnia, również jako element profilaktyki niektórych chorób. Chociaż obecność łuskanych orzechów włoskich w diecie jeszcze do niedawna budziła spore kontrowersje, obecnie te nasiona strączkowe cieszą się ogromną popularnością. Przeczytaj i zobacz, co musisz o nich wiedzieć. Niektóre fakty mogą okazać się naprawdę zaskakujące!

Jakie właściwości mają orzechy włoskie?

Orzechy włoskie, podobnie jak m.in. orzechy laskowe, orzechy nerkowca i orzechy brazylijskie należą do grupy nasion strączkowych i są powszechnie rekomendowane przez ekspertów żywienia i dietetyków. Mimo że stanowią pokarm o wysokiej wartości odżywczej, są zalecane również w dietach o charakterze redukcyjnym. Zawierają bowiem m.in. błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, białko, kwasy tłuszczowe jednonienasycone i kwasy tłuszczowe wielonienasycone, witaminy z grupy B, K i E, kwas foliowy, składniki mineralne (magnez, miedź, potas i selen), związki fenolowe, karotenoidy i związki fitosteroli. 

Łuskane orzechy włoskie w codziennej diecie – o czym powinieneś wiedzieć?

Orzechy włoskie powszechnie są uważane za wartościowe. Ze względu na bogaty skład, stanowią ważny składnik popularnych diet, m.in. redukcyjnej i ketogenicznej. Dlaczego ich obecność w codziennym żywieniu budziła więc kontrowersje? 

Kaloryczność orzechów włoskich łuskanych

Przeciwnicy nasion strączkowych zarzucają im przede wszystkim wysoką kaloryczność – 100 g łuskanych orzechów włoskich dostarcza bowiem około 650 kcal. Zwolennicy są zdania, że mimo tego nie należy z nich rezygnować, warto natomiast zachować umiar. W praktyce oznacza to konieczność stosowania się do określonych wskazówek. Jakich?

Dzienna porcja orzechów włoskich łuskanych

Zalecana porcja orzechów włoskich w diecie to średnio 7 sztuk dziennie (około 28 g). Wynika to przede wszystkim z ich wysokiej kaloryczności (około 650 kcal/100 g), powodowanej dużą zawartością tłuszczów. Ze względu na fakt, że są to tłuszcze zdrowe, orzechy włoskie łuskane, jedzone zgodnie z zaleceniami, nie tylko nie tuczą, ale mogą wspierać walkę z dodatkowymi kilogramami. 

Kiedy najlepiej jeść orzechy włoskie łuskane? 

Chociaż orzechy włoskie łuskane stanowią doskonały dodatek do wielu posiłków, eksperci żywienia zalecają, żeby jeść je w konkretnych porach – wówczas dostarczą organizmowi dodatkowych korzyści. Dobrym pomysłem jest dodanie ich do śniadania (np. owsianki), można je także potraktować jako przekąskę (wówczas należy je zjeść około 2 godziny po posiłku). 

W jakich produktach znajdziesz orzechy włoskie łuskane?

Świeże orzechy włoskie nie bez powodu są określane mianem superfoods. Odpowiednie jako przekąska, mogą stanowić składnik wielu wartościowych produktów. Gdzie znajdziesz te nasiona strączkowe? Głównie w maśle orzechowym. Warto jednak wiedzieć, że przetworów z orzechów włoskich warto szukać także w kuchniach świata. Przykładowo Gruzini i Grecy kiszą lub kandyzują zielone orzechy. 

Jak przygotować orzechy włoskie łuskane do spożycia?

Dietetycy i eksperci żywienia są zgodni – namoczone orzechy łuskane są łatwiej przyswajalne i łatwiej trawione. Chcąc wykorzystać ich potencjał, zalej dzienną porcję nasion strączkowych wodą i pozostaw na noc lub przygotuj owsiankę na zimno (wówczas orzechy będą namaczały się w mleku lub napoju roślinnym). 

Zarówno twarde, jak i namoczone orzechy włoskie możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Nadają się bowiem do sałatki, domowej granoli lub musli, owsianek i koktajli, a także – deserów i ciast, co ciekawe, mogą być także stosowane jako panierka. 

Łuskane orzechy włoskie a zdrowie – fakty, które Cię zaskoczą

Otyłość

Osoby zmagające się z otyłością często eliminują ze swojej diety orzechy włoskie, popełniając tym samym ogromny błąd. Ten rodzaj nasion strączkowych, mimo że jest kaloryczny, może wspierać osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała – warunkiem jest jednak zachowanie ujemnego bilansu kalorycznego. Orzechy włoskie zmniejszają bowiem apetyt i są źródłem korzystnych dla organizmu składników (m.in. białek roślinnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych). 

Cukrzyca typu 2 

Zdaniem ekspertów żywienia i dietetyków spożywanie zalecanej dziennej ilości orzechów włoskich (28 g) może być traktowane jako profilaktyka niektórych chorób, w tym m.in. cukrzycy typu 2. Wszystko ze względu na obecność w ich składzie białek i steroli roślinnych, przeciwutleniaczy, błonnika i tłuszczów nienasyconych. 

Łuskane orzechy włoskie w kuchni – jak wybrać zdrowe nasiona strączkowe? 

Nie mamy wątpliwości, że łuskane orzechy włoskie należą do żywności klasy premium i mogą być wykorzystywane również jako samodzielna, zdrowa przekąska. Chcąc maksymalnie wykorzystać ich potencjał, sięgaj po nasiona z dobrego źródła, np. https://biowski.pl/pl/p/Orzechy-Wloskie-Luskane-800-g-MIGOgroup/107/. Cena orzechów włoskich nie powinna nadwyrężyć Twojego budżetu (średni koszt to około 33 zł/1 kg), tym bardziej że tak duże opakowanie daje pełną swobodę przygotowywania posiłków, a jego zakup jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny, niż częste kupowanie mniejszych opakowań. Jednak jeśli chcesz cieszyć się świeżością i doskonałym smakiem nasion, musisz wiedzieć, jak przechowywać orzechy włoskie. Okazuje się bowiem, że nie tolerują ani zbyt wysokich temperatur, ani nadmiernej wilgoci. Najlepiej wstawić je do lodówki lub zamknąć w szczelnym pojemniku i regularnie sprawdzać, czy nie pojawiła się pleśń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium