Oregano od kuchni – jak rośnie i w jaki sposób pozyskuje się tę przyprawę?

Oregano od kuchni – jak rośnie i w jaki sposób pozyskuje się tę przyprawę?

Oregano od kuchni i do kuchni 

Podobnie jak inne zioła, ma szeroką gamę zastosowania. Największą sławę przyniosła tej przyprawie kuchnia, zwłaszcza śródziemnomorska, która nie może obejść się bez aromatycznego oregano. Poza kulinariami ta przyprawa wykazuje korzystne właściwości w kosmetykach, lekach i suplementach oraz w aromaterapii. Zapoznaj się ze sposobem pozyskiwania oregano i jego zbawiennym działaniem. Oregano może stać się sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i lepsze samopoczucie.

Powszechna roślina o niepospolitych właściwościach 

Choć przyjęło się nazywać ją oregano, roślina służąca do pozyskania jednej z najbardziej znanych przypraw ma niejedno imię. Wśród zielarzy i ogrodników częściej można spotkać się z nazwą lebiodka pospolita. Inne nazwy odnoszące się do tej samej rośliny to: łacińskie origanum vulgare, majeranek dziki, czy macierzanka wysoka. Roślina ta jest spokrewniona zarówno z miętą, jak i rodziną jasnowatych, z której pochodzi majeranek. W jaki sposób można ją rozpoznać? To roślina zielona osiągająca nie więcej niż 80 cm wysokości. Jajowate zielone liście posiadają nieregularne prześwitujące punkty. To gruczoły wytwarzające cenne olejki eteryczne oregano. Aromaty pochodzące z olejków wyczuwalne są w samym kontakcie z rośliną, bez konieczności dodatkowej obróbki. Najbardziej ceniony i korzystny jest jednak wyciąg z oregano – olejek – nazywany naturalnym antybiotykiem. Liście tej rośliny, choć drobniejsze, mogą przypominać liście bazylii. Nic dziwnego, zarówno bazylia, jak i oregano należą do grupy roślin jasnowatych. Oregano nabiera charakterystycznego wyglądu w czasie kwitnięcia. Różowe i liliowe drobne kwiatki zdobią oregano i nadają roślinie dodatkowego, przyjemnego zapachu. Liście oregano mogą być spożywane na surowo, dodawane na przykład do sałatek. Pozbawione jakiejkolwiek obróbki mają zupełnie inny smak niż ten kojarzony z przyprawą w formie suszonej, charakteryzuje je korzenny, delikatnie pikantny smak. 

 

Podróż oregano – z basenu morza Śródziemnego na północ – gdzie rośnie oregano?

Oregano, czy też lebiodka pospolita, jako roślina, najbardziej kojarzone jest z krajami basenu morza Śródziemnego, ale też Portugalią. To niemal pocztówkowy widok – zachodzące na horyzoncie słońce i usiane różowymi kwitkami wybrzeże. Z tego typu wakacyjnymi wspomnieniami wiąże się też zapach – intensywnie przyjemny aromat olejków eterycznych, który przybiera na sile wraz z intensywnym, południowym słońcem. Nic więc dziwnego, że roślina ta upodobała sobie szczególnie kraje o cieplejszym klimacie. Lebiodka potrzebuje nasłonecznionych stanowisk, umiarkowanej wilgoci oraz żyznej gleby. Nie jest to roślina o złożonych wymaganiach, dzięki czemu opuściła basen morza Śródziemnego, stając się jedną z najpopularniejszych roślin-ziół na świecie. Występuje w Europie, Azji i Afryce. W Polsce zioło to jest powszechnie spotykane na terenie całego kraju. Zarówno jako dziko rosnąca roślina, jak i oczywiście zioło w przydomowych ogródkach. 

Z ogrodu do kuchni – pozyskanie i zastosowanie kulinarne 

Ze względu na przynależność oregano do grupy roślin olejkowych, obowiązuje je szczególny proces suszenia. Temperatura nie może przekraczać 30-35 stopni Celsjusza.  Kiedy letnia aura sprzyja i temperatury osiągają ten poziom, można przystąpić do naturalnego suszenia. Zebrane listki oregano zostają oczyszczone ze zbędnych elementów i pozbawione wilgoci. Zbiory planowane są najczęściej w suchy, ciepły dzień. Przed suszeniem liście są myte pod strumieniem bieżącej wody po czym zostają dokładnie wysuszone z wilgoci. Jeśli chcemy pozyskać suszoną przyprawę w sposób naturalny, w domowych warunkach, najlepiej dokonać tego procesu w ciepłym, ale pozbawionym bezpośredniego dostępu do słońca miejscu. W przypadku wystawienia liści na promienie słoneczne, olejki eteryczne stracą na swojej intensywności. Proces naturalnego suszenia, na przykład w ciepłym pomieszczeniu na strychu może zająć nawet do dwóch tygodni. Należy jednak ostrożnie obserwować zioła, aby nie pojawiła się wilgoć, wskutek czego, oregano mogłoby zgnić. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wspomaganie się elektrycznymi narzędziami, jak automatyczne suszarki, czy zakupienie suszonego oregano ze sprawdzonego źródła. Suszone oregano najlepiej przechowywać w pojemniku z ograniczonym dostępem do powietrza. Woreczek strunowy czy słoik będą dobrym miejscem do przechowywania, zapewniając długotrwały aromat przyprawy. Zastosowanie kulinarne oregano jest szerokie. Przyprawa świetnie komponuje się z daniami z pomidorów, idealnie komponuje się z sałatkami. Jest nieodzownym elementem greckiego dipu tzatziki oraz wszelkich włoskich past i lasagne. Co ciekawe, oregano znajduje zastosowanie również w wysokoprocentowych trunkach, najcześciej tych serwowanych jako zbawienny w procesie trawienia aperitif. Na zdrowie! 

 

Zbawienna moc olejków eterycznych 

Poza oczywistymi walorami smakowymi oregano wykazuje liczne właściwości przeciwgrzybiczne. Zawarte w nim witaminy przyśpieszają proces gojenia ran, wpływają pozytywnie na krzepliwość krwi. Roślina zawiera olejek tymolowy, który zapewnia działanie bakteriobójcze. To dlatego oregano nazywane jest naturalnym antybiotykiem. Te właściwości prozdrowotne zostały docenione już w starożytnej Grecji, gdzie oregano stanowiło pierwszą pomoc w walce z chorobami wirusowymi, a także chorobami skóry. Apteczne olejki z oregano mogą być stosowane zewnętrznie, szczególnie w walce z problemami skórnymi, przede wszystkim jednak rekomenduje się ich użycie inhalacyjne. Wystarczy parę kropel olejku zakroplonego do gorącej wody bądź specjalnego dyfuzora, by wpłynąć korzystnie na zahamowanie rozwoju drobnoustrojów. Popularne również jest dodawanie olejku z oregano do herbat i gorących naparów, co również może być działaniem nie tyle leczącym, co profilaktycznym. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium