Na szczęście- orzechy nerkowca

Na szczęście- orzechy nerkowca

Depresja już dawno zyskała miano choroby cywilizacyjnej. Dotyka zarówno osoby starsze, jak i najmłodsze pokolenie. Jak "od kuchni" wprowadzić profilaktykę  i dietę bogatą w naturalne antydepresanty? W odpowiedzi na to pytanie pomogą orzechy nerkowca, a właściwie ich składniki odżywcze.

W ostatnim czasie orzechy nie są już tylko traktowane jak zwykłe przekąski czy bakalie, ale jako stały element świadomej diety. Osoby dbające o  wysoką wartość odżywczą swoich posiłków, doskonale wiedzą, że dania z ich udziałem, wpływają na poprawę kondycji organizmu oraz samopoczucia. Orzechy nerkowca, zyskały dużą popularność ze względu n smak oraz składniki w nich zawarte:

 • BIAŁKA, a w szczególności aminokwas- TRYPTOFAN, który wykazuje silne działanie antydepresyjne, ponieważ działa jako bezpośredni prekursor samego hormonu antydepresyjnego. Bez tryptofanu w diecie organizm nie może produkować i wykorzystywać zgromadzonej w nim serotoniny. Niski poziom serotoniny może powodować niepokój i stres.
 • WITAMINA B6 wspomaga transport magnezu do wszystkich komórek ciała. Bierze udział w biochemicznych procesach wychwytu serotoniny w organizmie. Wraz z tryptofanem wywierają pozytywny wpływ na nastrój człowieka.
 • FOSFOR, którego niedobór prowadzi do poważnych zaburzeń pracy nerek i serca. Już 30 g orzechów nerkowca w diecie, pokrywa ¼ dziennego zapotrzebowania na fosfor.
 • MAGNEZ, ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia. Wspomaga procesy regulacji niskiego poziomu cukru we krwi . Wywiera pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego. Jest ważnym makroelementem w procesie  leczenia depresji.
 • KWASY TŁUSZCZOWE Zawarte w nerkowcach tłuszcze, a właściwie jednonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne w profilaktyce chorób serca. Mimo wysokiej kaloryczności, należy włączać tego typu tłuszcze roślinne do codziennych posiłków i zastępować nimi te, które powodują wzrost poziomu cholesterolu we krwi (tłuszcze nasycone).

Orzechy nerkowca "od kuchni" i "w kuchni"

Pozyskiwanie

 1. Nerkowce rosną na drzewach, a ich nasiona podobnie jak innych orzechów osłonięte są skorupką. Zaskakujące jest jednak miejsce, do którego przyczepiony jest orzech nerkowca, a mianowicie owocu przypominającego jabłko.
 2. Od zbieranych ręcznie owoców również ręcznie oddzielane są orzechy.
 3. Następnie następuje obłuszczanie. Osoby zajmujące się obłuszczaniem nerkowców używają ochronnych rękawic ponieważ w skorupie nanercza zawarty jest żrący olej, którego używa się np. do sporządzania
 4. Kolejny etap to oczyszczanie orzechów z zewnętrznej skórki.
 5. Ostatni etap obejmuje selekcję i sortowanie rozmiarami, pakowanie.

Aby cieszyć się wysoką  jakością kupionego produktu zalecane jest wybieranie nerkowców paczkowanych. Nie są one tak narażone na wilgoć, światło i powietrze, czyli główne czynniki powodujące jełczenie oraz pleśnienie tłustych orzechów. W przydomowej spiżarni, przechowujmy je w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torebce, w ciemnym, chłodnym miejscu.

Wykorzystanie

Nerkowce są bardzo delikatne i subtelne w smaku. Lekko maślane, migdałowe, słodkawe znalazły szerokie zastosowanie w kuchni nie tylko wegańskiej. Orzechy nerkowca wymagają najkrótszego czasu namaczania spośród wszystkich orzechów 2-4 godzin ( inne gatunki-nawet 8-12 godzin). Mogą być spożywane na surowo, namaczane, prażone. Każdy rodzaj obróbki charakteryzuje się uzyskaniem innego smaku. Doskonale sprawdzają się jako dodatek do:

 • musli, jogurtu, porannej owsianki,
 • sałatek (warzywnych i owocowych),
 • dań głównych,
 • makaronów,
 • zapiekanek,
 • tradycyjnego indyjskiego curry,
 • deserów (ze względu na ich łagodny, lekko słodki smak),

Stanowią też główny surowiec do produkcji wegańskiego mleka i kremu przypominającego konsystencją typowe masło orzechowe lub majonez.

Orzechy nerkowca to nie jedyne drogocenne, naturalne źródło substancji biologicznie czynnych o właściwościach antydepresyjnych. Dobre nawyki żywieniowe to cała gama produktów spożywczych i działań (nie tylko kulinarnych, ale także sportowych), które warto wprowadzać systematycznie do codziennego życia, aby ustrzec się przed chorobami cywilizacyjnymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl