Mak mielony - jak przygotować?

Mak mielony - jak przygotować?

Zastanawiasz się jak stworzyć ciasto z użyciem pysznej masy makowej? Otóż sekret tkwi w dobrej jakości maku, mielonego samodzielnie. Jest to co prawda odrobinę czasochłonne, ale gotowe masy makowe nie mają przy nim szans. Podkreślić należy, że mak mielony zastosowanie w kuchni znajdzie nie tylko jako składnik słodkich dań. Może być także dodatkiem do potraw wytrawnych.

Jak zmielić mak - krok po kroku?

Krok 1 - Mak należy namoczyć

W celu uzyskania intensywnego smaku mak powinien być namoczony, najlepiej przez całą noc. Dzięki temu skraca się również późniejszy czas gotowania maku. 

Krok 2 - Gotowanie maku

Zalej mak gorącą wodą lub mlekiem w proporcjach 3 szklanki płynu na 1 szklankę maku. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez około 45 minut. Następnie przełóż ugotowany mak na sito i pozostaw do odsączenia na około 2 godziny. Mak używany do dań słodkich nie powinien być zbyt mokry, ponieważ ciasto może się nie udać. Staranne odsądzenie ziaren daje gwarancję pomyślności.

Krok 3 - Mielenie maku 

Do zmielenia maku użyj maszynki o gęstym sicie. Mak zmiel trzykrotnie. Jeśli po kilkukrotnym zmieleniu maku nadal będzie mokry, należy dodać do niego kaszę mannę lub bułkę tartą, które staną się doskonałym zagęstnikiem, nie zmieniając przy tym smaku. 

Z tak przygotowanego maku możemy przyrządzić domową masę makową, bez konserwantów. Wystarczy dodać do maku bakalie, miód, odrobinę masła oraz szczyptę cynamonu.

Popularnymi bakaliami używanymi jako dodatki do masy makowej są:

Domową masę makową można przechowywać około tydzień w lodówce, w szczelnym pojemniku. Masę możemy również zamrozić, a wtedy jest zdatna do spożycia nawet przez kilka miesięcy. Warto więc przygotować masę wcześniej, oszczędzając przy tym pracy na ostatnią chwilę np. przed świętami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium