Które ziarna dla ptaków są najlepsze?

Które ziarna dla ptaków są najlepsze?

Dokarmianie ptaków to wspaniała inicjatywa, lecz należy do niej podejść z rozsądkiem. Sprawdź, co wsypywać do karmnika, jakie ziarna dla ptaków sprawdzą się najlepiej dla poszczególnych gatunków?

Wiele osób pamięta o tym, by wspierać zimujące ptaki i dokarmiać je, szczególnie wtedy, gdy ich naturalne pożywienie przykrywa warstwa śniegu, a energii na szukanie pokarmu jest mniej niż w ciepłe dni. Niestety bardzo często nawet najbardziej serdeczna pomoc jest niewłaściwa. Wiele mówi się o tym, by nie dawać ptakom chleba i okruszków. Ci, którzy nie mieli świadomości o szkodliwym oddziaływaniu pieczywa na skrzydlatych braci, często rezygnują całkowicie z dokarmiania ptaków, nie wiedząc, co będzie dla nich dobrym posiłkiem. Zdecydowanie nie warto odpuszczać. Co więcej, ważna zasada mówi, że jeśli rozpocząłeś dokarmianie ptaków zimą, musisz je kontynuować do wiosny. Twoja konsekwencja zapewni im bezpieczeństwo.

Zdrowe ziarna dla ptaków

Oczywiście, jeśli masz ochotę, możesz udać się do sklepu zoologicznego i kupić gotową mieszkankę ziaren dla ptaków, lecz zdecydowanie korzystniej cenowo i niekiedy również zdrowiej, będzie zamówić online poszczególne ziarna osobno. Godnymi polecania są zatem:

Ziarna słonecznika - z łuskanego słonecznika z pewnością ucieszą się sikorki, wróble, trznadle, czyże, dzwońce, gołębie, wilgi oraz kowalki. Nasiona słonecznika są bogate w cynk, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas oraz witaminę E. Z uwagi na dużą zawartość tłuszczu, słonecznik doskonale sprawdza się jako zimowy pokarm dla ptaków. Często pojawia się pytanie: łuskany słonecznik, czy w łupinach? Nie wszystkie gatunki ptaków poradzą sobie z osłonką, zatem słonecznik łuskany dla ptaków jest bardziej uniwersalnym wyborem.

Pestki dyni - kolejne mocno oleiste ziarna, zawierające duże ilości zdrowych mikroelementów: żelazo, fosfor, cynk, potas. Po rozdrobnione pestki dyni z radością sięgną sikorki, szczygły, zięby, czeczotki, gile, jery, grubodzioby, makolągwy.

Nasiona lnu - to najlepszy wybór dla dzikich ptaków, ponieważ nasiona lnu należą do grupy mocno oleistych i są doskonałym źródłem energii. To świetny element diety, lecz nie należy go traktować jako główny jej składnik, bo może powodować nadwagę. Na szczęście zwykle nie jest to przysmak, ptaki sięgają po nasiona lnu przeważnie na końcu, gdy nie mają już nic lepszego. Dobrze jest go podawać sikorkom, łuszczkom oraz gołębiom. Len ma korzystny wpływ na wygląd upierzenia, jest bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika, witaminy E, cynku, flawonoidów, fitoestrogenów oraz lecytyny.

Nasiona maku - dzięki dużej zawartości zdrowych tłuszczów dobrze jest dodawać mak do mieszanek dla ptaków zimujących. Mak niebieski wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Dostarcza dużą dawkę wapnia, białka, potasu, żelaza, magnezu, witaminy z grupy B, a także witaminę A, E i D. Podobnie jak nasiona lnu, nasiona maku powinny stanowić jedynie zdrowy dodatek do podstawowego jadłospisu.

Ziarna konopi siewnych - to świetne źródło białka, żelaza, wapnia, potasu, cynku, magnezu oraz witamin. Dobrze jest podawać ziarna konopi sikorom, dzwońcom, mazurkom, jerom oraz grubodziobom.

Pokarm dla ptaków - co jeszcze powinno się w nim znaleźć?

Oczywiście ważnym elementem diety ptaków, jak i każdego innego żywego stworzenia jest woda. Zapewniaj swoim małym gościom dostęp do świeżej, czystej wody.

Do karmnika zdecydowanie warto również wrzucać pszenicę, kukurydzę, soczewicę, pestki owoców, płatki owsiane, ryżowe, łuskane orzechy. Wbrew pozorom, nawet z tymi dużymi świetnie poradzą sobie wszelkie gatunki ptaków żyjących na wolności, również miękkojady. Orzechy włoskie, orzechy laskowe wspierają funkcjonowanie całego organizmu, korzystnie wpływają na odporność i zapewniają dużą dawkę energii.

Bardzo lubiane przez wiele gatunków ptaków i pełne wartości są także świeże i suszone owoce. Możesz wzbogacać pokarm dla ptaków o kawałki jabłek, gruszek, rodzynek, suszonych moreli, porzeczki, jagody, jarzębinę. Dobrym pomysłem będą też gotowane jarzyny. Z gotowanej marchewki, ziemniaków z pewnością ucieszy się ptactwo wodne, kaczki oraz łabędzie. Sikory, kowaliki oraz dzięcioły z radością przylecą na kawałek słoniny (bez soli!). Nie pozostawiaj jej jednak zbyt długo. Po kilku dniach należy ją wymienić lub wyrzucić, bo jest to produkt, który szybko się psuje, a wówczas może być szkodliwy.

Dokarmianie ptaków - o czym należy pamiętać?

Pamiętaj, że dokarmiając ptaki, musisz podawać im wyłącznie świeże ziarna, nigdy nie przegniłe, pokryte pleśnią lub z innymi wyraźnymi oznakami zepsucia. Mogłyby bowiem spowodować poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nie tylko. Dzikiego ptaka raczej nikt nie zabierze do weterynarza, gdy ten się źle poczuje. Nawet pozornie niegroźne osłabienie i rozstrój żołądka może być dla takiego osobnika śmiertelnym zagrożeniem, bowiem utrata czujności, szybkości oraz energii nie pozwoli mu się uchronić przed drapieżnikami. Jeżeli sypiesz pokarm dla ptaków do karmnika, zwracaj uwagę na jego czystość. Resztki psującego się pożywienia wymieszane z odchodami mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego trzeba podchodzić do tego zadania odpowiedzialnie i planując dokarmianie ptaków liczyć się z koniecznością regularnego sprzątania karmnika. W przeciwnym wypadku lepiej zrezygnować z całej inicjatywy, ewentualnie wybrać taki rodzaj karmnika, na którym goście będą mogli tylko przycupnąć, nie wchodząc do środka.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium