Jak dobrze przyprawić wigilijne dania – 10 wskazówek

Jak dobrze przyprawić wigilijne dania – 10 wskazówek

Zapach kapusty, barszczu, karpia, czy grzybów automatycznie przywodzi na myśl kolację wigilijną. Dla dań świątecznych zarezerwowane są konkretne przyprawy i sposób doprawiania, tak aby zachować stałe i niepowtarzalne receptury, cieszące podniebienia kolejnych pokoleń. Sprawdź 10 wskazówek na to, w jaki sposób doprawić najbardziej charakterystyczne wigilijne dania, które rok rocznie pojawiają się na polskich stołach.

1. Przyprawy korzenne bez których nie mogą obejść się Święta

Świąteczna atmosfera rozciąga się na długo przed wigilijnym wieczorem i kilka dni po nim. W przedświątecznych przygotowaniach swój udział mają przyprawy korzenne, których zastosowanie jest szerokie, a skojarzenia z nimi są ewidentnie powiązane z zimą i świątecznymi rytuałami. Cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa wchodzą w skład przyprawy do piernika, która jest obowiązkowym składnikiem wypieku czy to małych kruchych pierniczków, czy też staropolskiego, długodojrzewającego piernika. Przyprawy korzenne mogą również wejść w skład marynaty do wigilijnych śledzi, czy też doprawić aromatyczne grzane wino pite ze smakiem po wigilijnej uczcie.  

2. Barszcz – czym doprawić? 

Co rodzina i region w Polsce, to indywidualna receptura na barszcz. Na zakwasie buraczanym, koncentracie, bądź świeżych, czy pieczonych burakach. Jeśli barszcz przygotowywany jest bez zakwasu, często zakwasza się go octem. Dla przeciwwagi słodkie z natury buraki należy doprawić, by wydobyć głębię ich smaku, a jednocześnie skontrastować ją ostrzejszymi nutami. Niezbędne jest dodanie czosnku (nawet pół główki) oraz oczywiście dużej ilości majeranku, który doskonale uzupełnia buraczany smak, jak i smak grzybów pochodzący z towarzyszących barszczowi wigilijnych uszek. 

3. Doprawienie dań bezmięsnych

Tradycyjna wigilia jest bezmięsna, ale niepozbawiona dań rybnych. Wraz z rosnącą popularnością diet roślinnych, polskie wigilijne i świąteczne stoły coraz częściej faktycznie stają się jarskie. Bigos może obejść się bez kiełbasy, smażone ryby bywają zastępowane przez…seleryby, a pasztety składają się z samych warzyw. Duża część wigilijnych dań z założenia jest jarska, a roślinna wigilia nie wymaga od gotujących dużych poświęceń. Warto pamiętać tylko, że warzywa potrzebują jeszcze więcej przypraw, by wzmocnić ich smak. Zioła, duża ilość czosnku i cebuli to podstawowe, niezbędne dodatki do dań bezmięsnych. 

4. Król wigilijnego stołu – czym doprawić karpia?

Najbardziej powszechnym sposobem podania wigilijnego karpia są smażone dzwonka. Błędnie określa się karpia jako niesmacznego i mulistego. Wszystko jest kwestią dobrego produktu i odpowiedniego przyrządzenia oraz doprawienia. Kupując rybę zwróć uwagę na to, aby pochodziła z polskiej hodowli. Smażąc dzwonka użyj masła klarowanego. Dobry produkt nie potrzebuje wiele zachodu. Karpiowi wystarczy usmażenie na złoto, odrobina soku z cytryny i chrzan! Ta z natury tłusta ryba uzyska wówczas świeży, ale i bardziej charakterny smak. Jeśli zamiast karpia wybierasz rybę po grecku, zadbaj o dobre doprawienie filetów morskiej ryby. Najlepiej skorzystać ze skomponowanych zestawów przypraw do rybydzięki którym uzyskasz dobrze zbalansowany smak. 

5. Kompot z suszu – aromat owoców i przypraw 

Kompot z suszu trudno zakwalifikować do konkretnej wigilijnej kategorii. Nie jest tak popularny, jak inne omawiane potrawy, stał się charakterystyczny dla Beskidu Niskiego i Łemków. Może być popijany na trawienie jako aromatyczny wywar z suszonych jabłek, śliwek, moreli, gruszek, czy nawet fig i przypraw korzennych (szczególnie goździków!), ale  też serwowany jako zupa z dodatkiem…ugotowanej białej fasoli. To z kolei specjalność staropolska. Intrygująca kombinacja smakowa i bomba witaminowa. Przygotowując kompot z suszu możesz skorzystać z gotowych kompotowych mieszanek wigilijnych

6. Grzyby i przyprawy 

Obok zapachu cynamonu i goździków ze świętami najbardziej kojarzony jest zapach grzybów, zwłaszcza tych suszonych i przechowywanych do wigilijnej wieczerzy. Bez względu na to, czy grzyby będą podane jako przyprawa sama w sobie do bigosu, pasztetu, czy też staną się podstawą zupy grzybowej lub aromatycznego sosu, są przyprawy, które niezmiennie doskonale uzupełniają smak grzybów. Są to świeże zioła: natka pietruszki, rozmaryn oraz oczywiście czarny pieprz - najlepiej świeżo mielony! 

7. Śledzie pod wieloma postaciami – co najlepiej z nimi współgra?

Każda gospodyni ma niezliczone sposoby na podanie świątecznych śledzi. Do klasyki należą oczywiście te w marynowane w occie lub podane pod śmietanowo-cebulowo-jabłkową kołderką. Z lekko kwaśnym i słonym śledziem doskonale współgrają słodkie smaki. Można uzyskać je przez dodanie do śledzi przypraw korzennych na przykład w towarzystwie pomidorów i marchewki, ale też słodkich owoców suszonych. Zarówno żurawina, jak i rodzynki są doborowym towarzystwem dla wigilijnych śledzi.  

8. Z nowoczesnym twistem – wigilia doprawiona mniej tradycyjnie  

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrze znane wigilijne dania urozmaicać poprzez dodanie niestandardowych przypraw, niekoniecznie kojarzących się z polskimi świętami. Wędzona papryka może podkręcić smak kapusty z grochem, bądź bigosu. Do tych dań pasować będzie również kmin rzymski, inaczej kumin. Farsz do wigilijnych pierogów może być inny niż tradycyjny grzybowy, na przykład rybny, doprawiony ziołowym i cytrynowym pieprzem. Nowe wydania dobrze znanych dań wyniosą wigilijną klasykę na nowy poziom.  

9. Nie tylko wytrawnie – jak doprawić świąteczny deser 

Co do wigilijnego deseru można toczyć spory. Co region i tradycje, to inne upodobania wobec słodkiego zakończenia tej jedynej takiej w roku kolacji. Część rodzin zajada się makowcem, inni sernikiem, bądź piernikiem staropolskim, w jeszcze innych regionach podaje się orzechowo-pszeniczną kutię z miodem, migdałami i orzechami włoskimi, bądź kluski z makiem, jako wchodzące w skład dwunastu wigilijnych dań. Świątecznym deserom niezmiennie towarzyszą bakalie i orzechy. Nic dziwnego, przed wiekami uchodziły one za drogą i wyjątkową przyjemność dawkowaną wyłącznie od święta. Niezależnie od słodkich preferencji, postaw na wysokiej jakości przyprawy do słodkich dań i deserów. Laska wanilii, kardamon czy też skórka z pomarańczy podbiją smak wigilijnych słodkości. 

10. Anyż, cząber, kminek i inne – na lepsze trawienie

Polska wigilia na tle innych krajów uchodzi za bardzo zdrową, choć nie lekkostrawną. Duży udział kapusty i grzybów w polskim menu świątecznym zapewnia wysokie doznania smakowe, składniki odżywcze, ale może, choć nie musi, okazać się ciężka dla żołądka. Najważniejsze jest więc, by doprawić najcięższą w tym zestawieniu kapustę w taki sposób, który nie tylko wpłynie na jej smak, ale również ułatwi trawienie. Do takich przypraw należą: anyż, cząber i kminek. Anyż świetnie uzupełni smak marynowanych korzennie śledzi, może również być dodatkiem do wspomnianego już kompotu z suszu. Z kolei kminek i cząber to świetne towarzystwo dla kapusty. Dzięki tym dwóm przyprawom świąteczne obżarstwo obejdzie się bez konsekwencji. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium